- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Anna Elliotová - Jane Austenová

21. března 2008 v 17:55 | Upiirek |  Jane Austenová a její knihy
Hlavní postavy: Anna, Frederick Wentworth, Sir Elliot, Elizabeth, pan Elliot (mladší), Mary, kapitán Benwick, Louisa, Henrietta
Děj se odehrává: v Anglii na začátku 19. století
Anna Elliotová je druhá ze tří dcer baroneta Waltera Elliota. Její matka již nežije a její otec upřednostňuje své další dcery- starší Elizabeth, která s ním téměř ve všem souhlasí, a mladší Mary, která se již vdala za bohatého manžela. Inteligentní Anna je svými povrchními příbuznými přehlížena, její povahu a rozum oceňují pouze její přátelé.
Anně je 27 let, když si její otec konečně uvědomí, že utrácí víc než vydělává. Její rodina se tedy musí odstěhovat ze svého sídla do levnějšího podnájmu. Protože Anna při stěhování nikdo u sebe nechce, odjíždí Anna ke své sestře Mary, aby zde pobyla, než se celá situace uklidní.
Náhoda (či spíše autorka) tomu chce, aby se zde Anna setkala s kapitánek Wentworthem, se kterým do sebe byli před osmi lety zamilovaní. Kapitán ji tehdy požádal o ruku, ale Anna ho na nátlak rodiny a přátel odmítla, kvůli jeho nemajetnosti a nejisté budoucnosti. Kapitán tehdy uražen odjel na moře a od té doby jej Anna neviděla.
Když se tedy znovu shledávají, chovají se k sobě s korektní, ne však chladnou zdvořilostí. Ona jemu připadá vyspělejší, on jí stejný jako dřív. Své vzájemné city si nechtějí přiznat, dokud kapitán Wentworth jednou Annu neslyší mluvit o tom, jak je mužské srdce silné a nestálé, zatímco to ženské miluje navždy. Odhodlá se jí tedy napsat dopis.
ukázka: Nemohu déle mlčky naslouchat. Musím s Vámi mluvit pomocí prostředku, jaký mám po ruce. Rozrýváte mi duši. Napolo zoufám, napolo doufám. Neříkejte mi, že je příliš pozdě, že ten vzácný cit je navždy pryč. Znovu Vám nabízím své srdce, které po Vás tluče ještě víc, než když jste je před osm a půl rokem téměř zlomila. Nesmíte říkat, že muž zapomíná rychleji než žena, že jeho láska dříve pohasne. Nemiloval jsem nikoho než Vás. Byl jsem snad nespravedlivý, byl jsem malicherný a uražený, věrný jsem však byl vždycky, jen kvůli Vám jsem přijel do Bathu. Jen na Vás myslím, jen pro Vás dělám plány. - Nepoznala jste to? Cožpak jste neporozuměla mé touze? - Nebyl bych čekal ani těch deset dní, kdybych byl mohl číst ve Vašich citech tak, jako Vy jste prohlédla moje. Mohu stěží psát. Každým okamžikem slyším něco, co mě rozechvívá. Tlumíte hlas, já však dovedu zachytit jeho zvuk, který by jiní nerozeznali. Vy předobré, ušlechtilé stvoření! Jste k nám opravdu spravedlivá. Věříte, že muži jsou schopni opravdové náklonosti a stálosti. Věřte, že já jsem z nich nejhorlivější a nejvěrnější. F. W.
Postačí slovo, pohled a bude rozhodnuto, zda dnes večer vejdu do domu Vašeho otce, nebo už nikdy.
Konec není těžké uhodnout. Slib věčné lásky byl obnoven. Rodina proti němu nic neměla, protože za těch osm let se kapitán Wentworth slušně zabezpečil. Anna tedy skončila šťastně a všichni byli nakonec spokojeni s výsledkem.
 


Komentáře

1 Mad Lady | 18. března 2011 v 16:19 | Reagovat

Ahoj :)
Pokud se Ti dobře čtou knihy od Jane Austen - což asi ano, jak tak brouzdám po tvém blogu - tak si určitě přečti něso od sester Brontëových. Doporučuju Janu Eyrovou od Charlotty(klasika), Dvojí život Heleny Grahamové (taky pojmenováváno Nájemnice z Wildfell Hall)od Anne nebo Na větrné hůrce od Emily, to je ale o lásce projevované nenávistí. No zkus to, mohla bys mít další rubriku xD
Měj se

2 Upiirek | Web | 20. března 2011 v 12:04 | Reagovat

[1]: ahoj =) děkuju za tip, ale Brontëovy čtu, mrkni tady http://ctenarsky-denik.blog.cz/rubrika/b =D Akorát ten Dvojí život jsem nečetla... a Jana Eyrová je skvělá, zrovna nedávno jsem znovu koukala na seriál protože teď nemám čas na knihu =))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama