- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Den trifidů - John Wyndham

22. března 2008 v 14:37 | Upiirek |  W-Z
Hlavní postavy: Bill Masen, Josella Playtonová, Baedley, Coker, Susan
Děj se odehrává: v Anglii ve 20. století, jrátce po vypuštění prvních družic na oběžnou dráhu země
Tato kniha, jež byla poprvé vydána již v roce 1951, působí nestárnoucím dojmem. Přestože víme, kdy se děj odehrává, můžeme si ho snadno zasadit i do současnosti. Autor popsal stejné lidské reakce, jaké by se podle mého názoru objevily i dnes.
Celý příběh se odehrává na základě dvou faktů- prvním je výskyt nové neznámé rostliny zvané trifid a druhým je záhadný jev způsobující slepotu. Autor zápisků a zároveň hlavní postava přičítá obojí na vrub lidem. Zda to tak vážně je si může čtenář jen domýšlet.
Když se nová rostlina objeví, nikoho to příliš nevzrušuje. Jistě, je sice masožravá a schopná zabít člověka, jistě, může vytáhnout kořeny ze země a pohybovat se, ale dokud ji mají lidé pod kontrolou, není přece co řešit. Rosplina se dá dokonce využít, lidé zpracovávající její šťávy vydělají balík. Tato lidská lhostejnost se však mění, když po nevysvětlitelném světelném jevu na obloze většina lidí světa oslepne...
Všechny známé standardy a bariéry najednou padají. Nejde elektřina, nikdo netuší, co se děje. Obchody nikdo neotvírá, a tak se do nich masa slepých dostává násilím při hledání potravin. Když se objeví někdo vidomý, kdo neviděl světla na obloze, je dobrovolně nebo násilím nucen vést slepé za potravou. Slepí mu nedávají jinou šanci, vědí, že bez vedení zemřou.
Trifidi se ukazují chytřejší než se zdáli. To, čemu předtím nikdo nevěřil, se stává zřejmým- trifidi mají jakési "kolektovní uvažování" a dokáží mezi sebou komunikovat chřestěním výrostků podél těla. Takto se spolu spojují a pochodují vždy směrem k nevidomým lidem, směrem k prostřené hostině. Jedinou obranou proti nim jsou pušky, oheň a ploty, ale nic z toho nevydrží příliš dlouho...
Autor popisuje svoji vlastní cetu tímto světem. Vysvětluje, jak unikl slepotě, paradoxně díky trifidímu žahnutí. Popisuje setkání s Jesellou, se kterou se dál potloukali spolu. Vypráví o různých skupinách, ke kterým se přidávali a pak se dobrovolně či nedobrovolně zase oddělili. Upřesňuje, jakým způsobem nakonec přežili, než byli dopraveni na ostrov, kde se zdržovala kolonie obyvatel a kam trifidi přes vodu nemohli. Zed vyprávění končes novými nadějemi do budoucnosti.
Kniha dává pocit děsivé reality, tak pozor na čtení za temných nocí! =)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama