- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Emma - Jane Austenová

22. března 2008 v 10:16 | Upiirek |  Jane Austenová a její knihy
Hlavní postavy: Emma, pan Knightley, Harriet, pan Elton, Frank Churchill, Jane Fairfaxová, Westonovi, Martinovi, Batesovi, Knightleyovi,
Děj se odehrává: v Anglii na přelomu 18. a 19. století
Emma je jednadvacetileté děvče, pocházející z lepší venkovské vrstvy obyvatel. Od doby, co se její starší sestra vdala, a stejně tak její guvernantka, se Emma sama starala o radost a pohodlí svého otce, pana Woodhouse. Byla chytrá, v čemž ji její okolí neustále ujišťovalo, a tak o sobě měla dost vysoké mínění. Jediný, kdo jí v tomto mínění neutvrzoval, byl pan Knightley, který nikdy neopoměl Emmu upozornit na chybu, jíž se dopustila. Emma ho však měla ráda a jeho názorů si vážila.
I přes jeho záporný názor se však rozhodla spřátelit se s Harriet, dívkou pochybného původu, a rozhodla se ji "povznést" do vyšší společenské vrstvy. Kvůli Emmě Harriet odmítla manželství s panem Martinem, slušným, avšak ne nejbohatším mužem, a začala pomýšlen ta pana Eltona, místního faráře. Emma ji v tomto citu podporovala, myslíc si, že jej pan Elton opětuje. Jaké pak bylo její překvapení, když se pan Elton vyznal z citu, ale z citu k ní samé, k Emmě, která je společensky výš než on a která na vdavky ani nepomýší. Přestože odmítla, Harriet trhalo srdce, že pan Elton o ni vůbec nemá zájem. Emma, vědoma si své viny, se velmi trápila.
Když do Hartfieldu přijel pan Frank Churchill, syn pana Westona, všichni se dlouhou dobu domnívají, že se Emmě dvoří a že mu Emma jeho pozornosti s radostí oplácí. Emmu samo její zamilování brzy přešlo a začala pana Churchilla považovat pouze ze přítele, o to víc se však bála, aby ho tím nějak neranila. Proto všechny nesmírně zaskočilo, že Frank Churchill je již dávno tajně zasnouben s Jane Fairfaxovou, které v Hartfieldu nevěnoval ani pohled. Zavládlo všeobecné rozhořčení a hlavně strach, aby dotyčný pán nějak nezranil city Emmy Woodhousové. Emma naštěstí všem a popravdě říkala, že ji pan Churchill neranil ani v nejmenším, protože ho nikdy nemilovala. Když pak paní Westonová přinesla dopis, ve kterém se pan Churchill jakštakš ospravedlnil, začali ho mít všichni zase rádi.
Největší starost o Emmu projevil pan Knightley, který jí nechtěl uvěřit, že k Franku Churchillovi nic necítila. Když se jí však povedlo ho přesvědčit, bal tak rád a zmatený, že se sám, ač neobratně, vyznal ze svých citů k Emmě. Emma si své city k němu uvědomila, když jí Harriet oznámila, že na něj sama začala pomýšlet. V tu chvíli Emmě došlo, že to přitelkyni nepřeje, a tak teď panu Knightleymu s radostí odpovídala jen a jen kladně. A protože pan Woodhouse nic nenamítal, začala se v Hartfieldu chystat svatba.
A aby vše skončilo správně a šťastně, jak už to v románech Jane Austenové bývá, pan Martin znovu nabídne Harriet sňatek a ta tentokrát s radostí přijímá. Mezi přítelkyněmi tedy žádná nevraživost nevzplane a všichni dožijí život šťastně.
 


Komentáře

1 V. | Web | 29. listopadu 2010 v 21:58 | Reagovat

MILUJU Jane Austenovou...ty její romány jsou dokonalý :)

2 upiirek | Web | 1. prosince 2010 v 15:37 | Reagovat

[1]: jj, jen nezapomenout že nejsou reálný =o) ale jsou krásný =)

3 Elizabeth | 31. března 2011 v 18:50 | Reagovat

[1]:: Máš naprostou pravdu. Prostě nemají chybu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama