- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Ivanhoe - Walter Scott

24. března 2008 v 17:00 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Wilfred z Ivanhoe, Richard Lví Srdce, Rowena, Rebeka, Cedrik Sas, Athelstan, Izák z Yorku, Robin Hood, Wamba, Gurth, Brian de Bois-Guilbert, Maurice de Bracy, Reginald Front-de Boeuf, princ Jan

Děj se odehrává: v Anglii na konci 12. století za vlády Richarda I. Lvího Srdce

Tato kniha mě mile překvapila. Pravda, ze začátku se mi zdála příliš zdlouhavá a popisná, ale to byl opravdu jen samý začátek, dalších 500 (nebojte, nebyl to ani A5 formát) stránek jsem ale přečetla téměř jedním dechem.

Kniha pojednává především o vztazích, jaké zavládly v Anglii za doby věznění Richarda Lvího Srdce v Rakousku. Zemi spravoval jeho bratr Jan, který však zemi pouze využíval pro vlastní užitek a lidé ho neměli rádi ani jej nectili. Také mu nepomáhalo, že byl rodem Norman (Francouz), které Sasové (Angličané) od jejich vítězství nad Anglií a vládou nesnášeli. Mezi Normany nejvíce Sasové ctili pprávě Richarda, kterého jeho bratr i pro tento důvod nenáviděl.
Příběh se točí kolem Richardova tajného návratu do Anglie. S tím mu pomáhá Ivanhoe, mladý rytíř, jež v boji Richardovi mnohokrát posloužil, jež však díky své neposlušnosti ztratil podporu svého otce Cedrika Sasa. Cedrik syna zapudil hlavně proto, že Ivanhoe zbožňoval otcovu chráněnku, krásnou Rowenu, a ta jeho cit opětovala. Cedrik pro Rowenu, jež byla původem z urozenější saské krve plánoval svatbu se Saským šlechticem Athelstanem, a proto se syna raději zřekl, než aby byl překažen tento jeho proanglický záměr.

Podle názvu knihy by se dalo čekat, že Ivanhoe se bue celého příběhu aktivně a hojně účastnit, není to však pravda. Mám dojem, že sice prochází celým příběhem, ale ne jinak než ostatní postavy- prostě přidává svůj kousek skládačky, aby bylo vidět celé dílo. Nejprve pod jménem Vyděděný rytíř vystupuje na turnaji v Ashby-de-la Zouche, jehož první část vyhraje. Druhou pod jménem Černý rytíř vyhraje sám král Richard a v lučištnické soutěži pod jménem Locksley vyhraje král zbojníků Robin Hood. Ivanhoe je však v tomto boji zraněn a další části příběhu se účastní jen jako pozorovatel.

Po turnaji templář Brian de Bois-Guilbert, Maurice de Bracy a Reginald Front-de Boeuf unesou skupinu Cedrika Sasa na Front-de Boefův hrad. Templář chce pro sebe získat krásnou Židovku Rebeku, dceru Izáka z Yorku, která do teď ošetřovala zraněného Ivanhoea. De Bracy chce násilím donutit k sňatku paní Rowenu a Front-ded Boeuf chce na všem získat pořádné výkupné. Na hrad proto zaútočí svobodníce v čele s Robinem Hoodem a Černým rytířem. Zajatce se jim povede zachránit až na dva, Athelstana, jehož zabije templář, a Rebeku, kterou templář unese s sebou do templářské pevnosti.

Zatímco se všichni chystají na uctění Athelstanovi památky (a ukáže se, že ve skutečnosti nezemřel), dostává již téměř vyléčený Ivanhoe list, v němž ho Rebeka žádá o pomoc. Její přítomnost mezi templáři byla odhalena a ona bude popravena, jestliže se za ní nebude někdo bít muž proti muži. Ivanhoe tedy neváhá a jede Rebeku zachránit- je jí vděčný za péči, jež mu zraněnému věnovala. To se mu podaří a de Bois-Guilbert přijde v boji o život. Rebeka je svobodá a Ivanhoe si se svolením otce, který mu kvůli králi odpustil, bere Rowenu za zákonitou manželku.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama