- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jana Eyrová - Charlotte Brontëová

21. března 2008 v 18:24 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: Jana Eyrová, pan Rochester, Reedovi, Helena Burnsová, slečna Templová, paní Fairfaxová, Adélka, Diana, Marie, Jan Křtitel

Děj se odehrává: v Anglii ve viktoriánském období, asi ve 40. letech 19. století

Existuje snad ve vyspělých zemích někdo, kdy by alespoň neslyšel o Janě Eyrové? Tomuto dílu už se blíží dvousté narozeniny a přesto je nové generace znovu a znovu obdivují. Ke kladným hodnotielům této knihy se řadím i já.
Kniha pojednává o životě Jany Eyrové, která nám svůj příběh sama vypráví s odstupem let. Poprvé se s Janou setkáváme když je jí deset let. Oba její rodiče jsou už léta po smrti a Jana žije se svou nevlastní tetou a jejími dětmi. Ti jí sice poskytují střechu nad hlavou a stravu, lásku a rodinnou atmosféru však ne. Jejich vzájemná nevraživost zachází tak daleko, že se Janina teta rozhodne ji poslat do internátní školy. Tak se Jana ocitá v Lowoodském ústavu.
Zde se Janě nevede zle. Je pilná a učenlivá, a tak po šesti letech studia sama začne zastávat na této škole funkci učitelky. Když se však po dvou letech vdá ředitelka ústavu a Janina přítelkyně, cítí Jana, že už ji zde nic nedrží a přes inzerát si najde novou práci.
Jana se stává soukromou učitelkou na Thornfieldu, panství bohatého pana Rochestra. Pro chudou Janu je to nový svět, do kterého však rychle zapadne. Když se seznámí s majitelem panství, myslí si o něm nejdříve, že je to ošklivý a nezajímavý člověk. On jí však svým chováním a společnými rozhovory přesvědčí, že se mílý, a navzájem se do sebe zamilují. Navzdory rozdílnému věku a společenskému postavení se chtějí vzít.
V den svatby se vše změní. Když už snoubenci stojí před oltářem, ozve se z hlediště neznámý muž, řka, že Rochester je již ženatý. Ten, místo aby to všechno popřel, přiznává a odvádí všechny podívat se ne jeho ženu. Ukazuje se, že je šílená a nebezpečná. Rochester se ospravedlňuje tím, že "to není manželství", ale Janě se tím neuleví- utíká z Thornfieldu.
Po dvou dnech bloudění Jana nalézá přístřeší daleko do Thornfieldu. Místní lidé jí pomohou najít si práci i přátelské ovzduší. Jana stále myslí na pana Rochestra, nicméně je v rámci možností šťastná. Po měsících se dokonce dozvídá, že je sestřenice lidí, co jí zachránili, a že jí jejich společný strýc odkázal 20 000 liber. Jana je poctivě rozdělila mezi sebe a své tři příbuzné. Byla teď velmi šťastná díky rodině a beze strachu díky penězům.
Když se dozví, že Thornfield vyhořel, neváhá a vydává se za panem Rochestrem. Ten je nesmírně rád, když se u něj Jana objeví. Během požáru, při kterém bohužel uhořela i jeho žena, přišel o levou ruku, jedno oko a to druhé si zranil, takže téměř neviděl. Janě to však nevadilo a s láskou se o něj starala. Brzy se vzali a Jana mu porodila syna. Od těch dob žili šťastně až do teď.

Pokud máte zájem, přečtěte si také Jane Slayre.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama