- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Na Větrné hůrce - Emily Brontëová

21. března 2008 v 16:18 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: Heathcliff, Kateřina, paní Deanová, Edgar, Hindley, Isabela, Katka, Hareton, Linton, pan Lockwood
Děj se odehrává: v Anglii na přelomu 18. a 19. století
Tato kniha nutí čtenáře zoufat i doufat. Před čtenářem se otvírá řada minulých i budoucích možností. Jsme nuceni do otázek jako "Byl by Heathcliff takový, jaký byl, kdyby vyrůstal jinde a jinak?", "Neměl ho pan Ernshaw nechat napokoji?" nebo "Je vůbec možné doufat ve šťastný konec?". Autorce se naštěstí daří, aniž by napravila zlé duše a rovnala ty pokroucené, k jistému šťastnému konci dojít. Ten však stojí na předchozích létech hrůzy a utrpení, a proto je křehký, ač pevný.
Celý příběh začíná, když s sebou starý pan Ernshaw z cesty přiveze malého snědého chlapce, kterého našel bez domova. Dají mu pouze jedno jméno, sloužící i jako příjmení: Heathcliff. Tet začne vyrůstat v tomto domě a starý pán nadním drží ochranou ruku. Když ale zemře, Heathcliffův nevlastní bratr si z něj udělá pouhého sluhu. To Heathcliffovi nevadí, protože ho živí láska jeho sestry Kateřiny. Ta ovšem prohlásí, že by si ho kvůli penězům nemohla vzít, a on proto utíká pryč.
Když se po několika letech vrátí zpět bohatý, najde svoji lásku již vdanou. Jeho touha mstít se na všech a všem, kdo mu kdy ublížili, ještě vzroste. S krutou systematičností ničí psychycky i fyzicky svou novou ženu, Kateřinina bratra a jeho syna. Když Kateřina zemře, modlí se Heathcliff, aby ho přišel strašit její duch. Po její smrti je ještě děsivější a násilím donutí svého syna vzát si Kateřininu dceru, aby mu po synově smrti připadl jejich majetek, což se brzy také stane.
Heathcliff sám mezitím přichází o chuť na odplatu, volá ho k sobě jeho láska Kateřina, a on umírá. Hrob má hjned vedle ní. Země ho přijala klidně.
Opět svobodná Kateřina mladší nalézá zalíbení v Haretonovi, rovněž z posledních obyvatel Heathcliffova sídla. Ti dva k sobě díky němu našli cestu, která by se jinak možná nikdy neobjevila, ale možná také ano. Kdo ví?
 


Komentáře

1 Lynda | Web | 27. dubna 2008 v 20:56 | Reagovat

ahaha díky za výpisky, přiznám se, že jsem to četla, ale většinou jsem líná si zapsat do deníku. tady je vidět, že sestry byly ovlivněny podobně (versus charlotte a jana eyrová). já se taky musím do vše sr.t :))

2 Upiirek | Web | 28. dubna 2008 v 19:24 | Reagovat

Lyn: ale bacha, když to opíšeš úpně stejně tak na to přijde naše učatelka!!! =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama