- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Nebezpečné známosti - Choderlos de Laclos

22. března 2008 v 9:20 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: vikomt de Valmont, markýza de Merteuil, Cecilie Volangesová, rytíř Danceny, prezidentová de Tourvel, paní de Rosemonde
Děj se odehrává: ve Francii v 18. století
Tato kniha byla již několikrát úspěšně zfilmována, proto jsem se rozhodla si ji přečíst. Opravdu jsem nebyla zklamaná. Celý příběh odhalujeme pomocí dopisů několika hlavních postav.
Možná by nám vše připadalo čisté a nevinné, kdyby nebylo dopisů mezi markýzou de Merteuil a vikomtem de Valmont. Pouze z nich se dozvídáme, že markýzina "dobře míněná" rada přítelkyni je ve skutečnosti promyšlený tah, a že vikomtova láska k prezidentové de Tourvel je jen velká hra.
Oba tito záporní hrdinové se navzájem trumfují v tom, kdo z nich vykoná horší vlastní nebo i společnou pomstu. Nakonec oba svedou mladé platonické milence, Valmont svede patnáctiletou Cecilii de Volanges a markýza jejího milého rytíře Dancenyho. Mladí lidé o tom navzájem nevědí a i nadále spolu udržují kontakt.
Markýza de Merteuil se s vikomtem vsadí, že se vikomtovi nepovede svést prezidentovou de Tourvel, o což se vikomt pokouší. Pokud se mu to podaří, bude markýza opět jeho (bývali milenci). Valmont v tomto dobrodružství nakonec zvítězí, aniž by se vzdal svých schůzek se slečnou de Volanges. Když však po markýze žádá svou odměnu, ta odmítá. Valmont jí tedy dává na vybranou - buď budou přáteli, nebo nepřáteli. Markýza volí druhou možnost a nutno říct, že se jí zhosťuje lépe než její sok.
Markýza de Merteuil ukáže svému milenci Dancenymu dopis od Valmonta, v němž sám sebe usvědčuje ze svádění Cecílie. Danceny neváhá a vyzve vikomta na souboj. V tomto souboji mu zasadí dvě smrtelné rány. Před svou smrtí se vikomt stihne s Dancenym usmířit a předat mu dopisy od Markýzi de Merteuil. Danceny tyto dopisy zveřejní, takže markýza se stává společenským vyvrhelem, k čemuž jí další ránu zasadí znetvořující neštovice.
K úplnosti je ještě třeba dodat, že Dancenyho za jeho čin nikdo nezažaloval a že prezidentová de Tourvel zemřela žalem, když ji Vamont nechal.
ukázka: Dopis CLXXV; paní de Volanges paní de Rosemonde
Kdo by ze nezachvěl při pomyšlení, jaké neštěstí může způsobit jediná nebezpečná známost! A kolik bolesti by si člověk ušetřil, kdyby o tom víc uvažoval! Která žena by neprchla před prvním oslovením svůdce? Která matka by mohla bez rozechvění připustit, aby s její dcerou hovořil někdo jiný než ona? Tyto opožděné úvahy však vždycky přicházejí až po činu; a jedna z nejvýznamějších pravd, a zároveň snad jedna z nejobecněji uznávaných, zůstává ututlána a není nikterak k užitku ve víru našich nedůsledných mravů.
Sbohem, má drahá a ctihodná přítelkyně; pociťuji v této chvíli, že náš rozum, zdaleka nepostačující, aby zabránil našemu neštěstí, je zcela nepostačující, aby nás utěšil.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama