- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jak je důležité míti Filipa - Oscar Wilde

5. dubna 2008 v 9:47 | Upiirek |  Oscar Wilde a jeho knihy
Hlavní postavy: John Worthing, Algernon Moncrieff, Gvendolína Fairfaxová, Cecílie Cardewová, slečna Prismová, lady Brecknellová
Děj se odehrává: v Anglii v 19. století.
Och, jak vzrušující je jméno Filip! To si alespoň myslí dvě mladé dámy z příběhu. Co se ovšem stane, když se dva do nich zamilovaní pánové oba začnou vydávat za toho samého Filipa, bratra jednoho z nich? Tato divadelní hra je opravdu zábavná, plná paradoxů a narážející na tehdejší, a snad i současnou dobu. Celý příběh působí vesele a končí šťastně. Vybrala jsem z něj několik ukázek, které mě nejvíce oslovily.
ukázka č.1: Algernon: To je od tebe špinavost, Filipe, to ti tedy řeknu. (otevře pouzdro a prohlíží si je.) Ostatně, nic se nezměnilo, protože když se teď dívám, co je uvnitř vyryto, vidím, že tohle pouzdro vůbec není tvoje.
Jack: Ovšem že je moje. (Vykročí k Algernonovi.) Viděls je u mně stokrát. A nemáš vůbec žádné právo číst, co je uvnitř vyryto. Gentleman nikdy nečte soukromá cigaretová pouzdra.
Algernon: to je nesmysl určovat nějakým pevným a přísným pravidlem co se má číst a co ne. Přes polovinu moderní kultury závisí na tom, co se číst nemá.
Jack: Toho jsem si docela dobře vědom a nehodlám taky debatovat o moderní kultuře. O takových věcech se vůbec nemá mluvit v soukromí. Chci prostě svoje cigaretové pouzdro.
ukázka č.2: Algernon: Drahý hochu, velmi rád slyším nadávat na své příbuzné. Jedině tak to s nimi vůbec vydržím. Příbuzenstvo, to je prostě smečka nudných lidí, kteří nemají nejmenší ponětí, jak žít, a ani trochu instinktu, kdy umřít.
ukázka č.3: Algernon: Vy si vážně píšete deník? Dal bych nevím co za to, abych se do něho mohl podívat. Smím?
Cecílie: Kdepak! (Přikryje deník rukama.) To je jen prostý záznam myšlenek a dojmů mladinké dívenky, a tak je stejně určen k zveřejnění. Až vyjde knižně, doufám, že si jeden výtisk objednáte. Ale prosím vás, Filipe, mluvte dál. Ráda píšu podle diktátu. Došla jsem k "naprosté dokonalosti". A chci se dostat dál.
ukázka č.4: Jack (zvolna a váhavě): Gvendolíno, ... Cecílie, ... je to pro mě velmi trapné, ale jsem nucen mluvit pravdu. Jsem do tak trapného postavení zahnán poprvé v životě, a tak v tom neumím chodit. Přesto vám řeknu, doecla upřímně, že žádného bratra Filipa nemám. Nemám vůbec žádného bratra. V životě jsem žádného bratra neměl a ani v budoucnu ho mít nehodlám.
Cecílie (překvapeně): Ty vůbec nemáš bratra?
Jack (vesele): Ani jednoho...
Gvendolína (stroze): A nikdy jste bratra neměl? Jakéhokoli?
Jack (příjemně): Nikdy. Ani jakéhokoli.
 


Komentáře

1 cincina | Web | 9. června 2013 v 19:42 | Reagovat

To je skvělá kniha:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama