- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Šťastný princ a jiné pohádky - Oscar Wilde

8. června 2008 v 16:53 | Upiirek |  Oscar Wilde a jeho knihy
Hlavní postavy: Šťastný princ a vlaštovka, slavík, obr, Honzík, raketa, mladý král, dítě hvězdy
Tato kniha pohádek je nádherná a velmi smutná. Myslím, že přečíst by si ji měly nejen děti, ale i dospělí, kteří dosud neměli tu příležitost. Kniha nám v sedmi příbězích ukazuje různé charaktery a situace, většinou se v ní obětuje dobro ve prospěch něčeho "lepšího", což se ukáže být buď skvělé nebo naopak falešné a prohnilé. Nečekejte, že narazíte jen na dobré konce.

Šťastný princ
Tato povídka vypráví o soše Šťastného prince, která byla celá obalená zlatem a drahými kameny. Socha stála na vysokém podstavci nad městem a viděla všechnu bídu a utrpení chudých. Když se Šťastnému princi jednou připlete do cesty vlaštovka, která se opozdila na své zimní cestě do Egypta, požádá jí princ, aby odnesla rubín z jílce jeho meče matce nemocného chlapce. Vlaštovka to udělá a zuůstane s princem dalš den. Princ jí ještě dvě noci za sebou požádá, aby donesla chudým rubíny z jeho očí - a tak zůstává slepý. Vlaštovka už s princem zůstává a postupně z něj oloupává zlato a nosí je chudým, aby měli z čeho žít, až je z prince obyčejná šedivá socha. Jednoho dne vlaštovka zemře, zůstala v zimě už moc dlouho. V tu chvíli pukne i olověné srdce sochy Šťastného prince.
ukázka: "Přines mi z města dvě nejvzácnější věci," pravil Bůh jednomu ze svých andělů; a anděl donesl olověné srdce a mrtvé ptáče.
Slavík a růže
Tento příběh vypráví o slavíkovi, který obětoval život pro lásku. Student za oknem lamentoval, že jeho milá s ním bude tančit jen za rudou růži. Slavík se tedy přitiskl k trnu růžového keře a zpíval, zatímco jeho krev proudila do keře a vytvářela jediné růžové poupě. Růže vykvetla a slavík zemřel. Student pak růži našel a odnesl ji svojí milé. Ta jí stejně odmítla, protože už jí bohatší muž slíbil více klenotů, než stojí za jednu ubohou růži. Růže skončila pod koly vozu na cestě.
Mladý král
V této pohádce se můžeme dočíst o teprve šestnáctiletém chlapci, který až dosud nevěděl, že je z královské krve. Nyní se měl stát králem, užíval si krás a luxusu a nechal si ušít nádherní roucho a stvořit žezlo a korunu. Noc před korunovací se mu zdálo několik snů. V těch snech kvůli němu umírali lidé, kteří hledali perly a drahokamy či šili šaty pro korunovaci. Proto si král druhého dne svůj připravený oděv neoblékne, ale vezme si starý pastýřský šat a místo koruny si omotal okolo hlavy větev z šípku. Takto projížděl mezi svými poddanými kteří ho nemohli poznat a smáli se mu. Dojel až do kostela, kde se začal modlit. Tu do kostela vpadla šlechta země, která chtěla zabít krále, který zemi nosí jen ostudu. V ten moment...
ukázka: A hle! Malovanými okny na něho proudilo sluneční světlo a sluneční paprsky kolem něho utkaly háv ze zlatých nití, který byl krásnější než ten, jenž zhotovili pro jeho potěšení. Suchá hůl se zazelenala a rozkvetly na ní lilie, jež byly bělejší než perly. A suché šípkové trní rozkvetlo a rozvily se na něm růže, rudější než rubíny. Bělejší než perly byly lilie a jejich stvoly zářily stříbrem. Rudější než rubíny byly růže a jejich listy z tepaného zlata.
Stál tam před nimi v nádherném královském šatu a varhany se burácivě rozezněly hudbou a trubači začali troubit a chlapecký sbor začal zpívat.
A lidé padli v úžasu na kolena a šlechtici zastrčili meče do pochev a vzdávali mu hold a biskupova tvář zbledla a ruce se mu roztřásli. "Korunoval tě někdo větší než já!" zvolal a poklekl před ním.
 


Komentáře

1 elzik495 | Web | 22. června 2008 v 19:38 | Reagovat

((¨¨))

§

((( )))

malá nepovedené kravička pro štěstí.... pošli to všem svým SB ať ho mají taky jako teď ty a ať mají vysokou návštěvnost

to teď přeji tobě

2 Upiirek | Web | 23. června 2008 v 15:56 | Reagovat

no děkuju =)

3 peti | 2. července 2008 v 8:35 | Reagovat

štastnej princ je parádní knížka...ta se ěm moc líbyla

4 Upiirek | Web | 3. července 2008 v 10:15 | Reagovat

peti: i mně, a předevčírem jsem si koupila další knížky od Wildea, moc se na ně těším =<)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama