- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kniha Jozue

31. července 2008 v 9:44 | Upiirek |  Bible
V této části Bible se dočteme o dobytí a rozdělení země zaslíbené za Jordánem. Mojžíšovi povinnosti převzal Jozue, skrze kterého Bůh promlouval k Izraelským. Lid proti Jozuovi nic nemá a věří mu.
Jozue s pomocí kněžích převede svůj lid přes Jordán suchou nohou a vyšle dva zvědy do Jericha, nejbližšího nepřátelského města. Dozvěděl se o nich král Jericha a chtěl je zabít. Zvědové se ukryli u nevěstky Raab, která poslala jejich pronásledovatele špatným směrem a zachránila jim život. Oni jí za to slíbili, že ji a její příbuzné při dobývání Jericha ušetří, a tak se i stalo. Jericho bylo dobyto po sedmi dnech, kdy Izraelští obcházeli jeho hradby a kněží troubili na rohy.

Izraelští měli nechat drahocenosti z Jericha ležet, jeden z nich, Achan, to však nedokázal, a tak byl zabit. Jozue poté připoměl všem Izaelským boží zákon a vše, co kdy kázal Mojžíš. Chystali se na další dobývání, ale přece jen je jeden lid přelstil - lidé z Gabaonu. Ti za nimi ihned vyslali posly s tím, že jsou zdaleka a že si přejí, aby je Izraelští nezabíjeli. Ti jim to slíbili. Když pak zjistili, že ve skutečnosti bydlí nedaleko, nezabili je, ale podrobili si je jako sluhy.
Poté se dozvíme, jak padla ostatní okolní království a jak si je mezi sebou Izraelští rozdělili. Dále jak opět oddělili města pro Levíty a města pro nechtěné vrahy. Jozue následně napomíná lid, aby následoval Hospodina, připomíná jim, co pro ně už udělal a obnovuje jejich smlouvu s ním. Poté umírá.
Tato část Bible se mi četla překvapivě dobře, měla jsem jí skoro hned za sebou. Musím říct, že jsem docela zvědavá na další pokračování Knihy Knih, ale teď se asi zase vrhnu na něco jiného - čistě preventivně, aby se mi Bible nezprotivila =<)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama