- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kniha Prokletých - Jana Rečková

15. listopadu 2008 v 16:13 | Upiirek |  P-R


Hlavní postavy: Ysquanir, Daidrax, Wairin, Kiwojor, Niviat, Glenco, Wairon, Tikach, Viekca, Země

Děj se odehrává: na vymyšleném světě se zeměmi jako Simurlie, Ulmie nebo Zaentia
Tako kniha žánru fantasy patří mezi nejlepší české knihy, jaké jsem kdy četla (no, zas tolik jsem toho nečetla no...). Země se nachází v situaci, kdy na ní několika branami proudí zlé stvůry z podzemí (nebo pekla) a pod vedením podsvětních pánu se snaží zničit zemi a Chranow, hrad jedenácti bílých kouzelníků a jejich učňů. Chranowští mistři nebývali vždy jedinými kouzelníky. Před více než sedmi sty lety zmizel z povrchu země národ Zrân, který uměl tak mocná bílá kouzla, že se před nimi podsvětní páni třásli. Ti však zmizeli a zanechali po sobě Albethaneum, knihu kouzel, která však nepomáhala, protože jazyku Zrân nikdo nerozuměl.V tuto chvíli se sama Země, která není tak docela bohyně, ale přece, rozhodne vzít věci do svých rukou. Na svět proto přijde Ysquanir, jehož jmého znamená Zrânsky Prokletý. Ysquanir je vychováván jako sirotek, ale to mu jen prospívá, učí se různá řemesla získává zkušenosti. Nakonec ho země vyštípe ze vsi a on se vydá na cestu.

Cesta ho nejprve zavede do města, kde Ysquanir pracuje v hostinci a zároveň se učí kouzla od místního čaroděje. Ysquanir má na kouzla talent, nějaká uměl i před svým učením, výukou se jeho dovednosti jen vyostřily a vylepšily. Po smrti svého učitele se Ysquarin vydá na další cestu, kretá ho nakonec dovede až k slavnému bojovníkovi Waironovi, který ho naučí boji a Ysquanir ho potom doprovodí na sraz s pánem podsvětí Kiwojorem, který vězní Waironovu ženu. Celé to od Kiwojora byla past na Ysquanira, který prohraje v magickém souboji a je nucen sedm let sloužit v podsvětí.

V podsvětí se Ysquanir jen utuží a dospěje. Navíc se tu setká s divokými, sedm set let zavřenými Zrâny, postupně v nich probudí zase lidi a naučí se jejich jazyku. Poté je vypuštěn Kiwojorem zpátky na svět. Ysquanir nemá na Zemi kam jít. Je mu jasné, že mu nikdo neuvěří, že přežil sedm let v podzemí a nezměnil se - zatím každý tam buď zemřel nebo se přidal na stranu temna. Ysquanir se rozhodne vstoupit do ulmijského vojska, kde ho nikdo nezná.

Ulmie je totiž na pokraji války. Seveřané jí vypověděli válku bez zjevného důvodu a nyní útočili. Kdo se trochu vyznal v magii, tušil, že Seveřané se nechali najmout či přesvědčit od podzemních pánů, kteří se chtějí přes Ulmii probojovat do Simurlie k Albethaneu. Ysquanir ví, že proti mocnostem z pekla nemají normálkní muži šanci - proto si mezi vojáky zvolí sto mužů, které magicky ovlivné, aby v boji zešíleli a krutě a nemilosrdně nepřítele zabili. Válka byla díky němu vyhrata, ale jeho muži, Šílení, už nikdy nebyli jako dřív - byly násilní a stále toužili po boji. Ysqanir věděl, že to má na svědomí on, a zůstal s nimi, dokud nezemřel i ten poslední z nich - básník Manitieve.

Mezitím dorůstala Daidrax - dívka, určená osudem za spolupřekladatelku, které Ysquanir ve svých devatenácti pomáhal na svět. Daidrax je ve skutečnosti jeho neteř, ale to zjistí až později. Daidrax je přijata na Chranowě, kde jí někteří mladí mistři učí kouzlům, ač je toto umění dívkám zapovězené. Čarodějové vědí, že Daidrax je souzeno oživit Albethaneum, a tak jí ho dají, a ona ho odnese, aby s ním našla Ysquanira, v kterého začali mistři zase věřit, a který jako jediný zná jazyk Zrân.

Ysqunir s Daidrax se nakonec najdou a pustí se spolu do překladu Albethanea - Ysquanir je překládá slovo od slova do normálního jazyka, a Daidrax kouzla veršuje, protože bez veršů nezabírají. Navíc je Daidrax schopná vymýšlet vlastní veršovaná kouzla, což je schopnost víc než 700 let zapomenutá.

Ysquanir je s překladem hotov rychle, téměř neodpočívá a pracuje. Zaprvé chce být daleko od Daidrax, protože ta ho přitahuje, ale je jí teprve třináct, a zadruhé si uvědomuje, že má další úkol - vyrobit spolu s nejlepším kovářem meč, s jehož pomocí osvobodí národ Zrân z pekla a odvede je ještě hlouběji do nitra Země, která zde pro ně chystá zemi, kde budou moci spokojeně žít. Daidrax vadí, že jí z toho všeho chce Ysqunir vyšachovat - taky ho má ráda a cítí, že má být s ním. Proto si kouzlem zrychlí svůj čas, zaprvé aby zveršovala Albethaneum včas, a zadruhé aby byla Ysquanirovi věkově vližší, což se jí podaří. Dva roky jí uběhnou, aniž by to kdo postřehl. A tak se Daidrax vydá zase za Ysquanirem.

Daidraw Ysquanirovi pomůže s dokončením meče Haqjerenu, který pomůže osvobodit národ Zrân. Ysquanir jí nechce vzít s sebou zpět do pekla, ale nemá na vybranou - Daidrax už umí čarovat lépe než on. Tak jdou spolu, a dají se dohromady - oba vědí, že se milují, a tak promění jen skutečnost ve zjevnou.

Do pekla se dostanou, ale nakonec jsou nuceni se rozdělit - Daidrax vede Zrâny do jim slíbené země a Ysquanir bojuje s podsvětními pány. Ti nad ním nakonec zvítězí a svrhnou ho do jámy, která mění těla. Ysquanir si rychle uvědomí vlasztnosti jámy a využije přeměnu ve svůj prospěch - tuhé šupiny, zatahovatelné drápy a křídla mu pomohou se odtamtud zase rychle dostat a následovat Daidrax.

Oba se i se Zrâny dostanou dolů do Země, na místo, které jim připravila. Místo s růžovým nebem - stropem dělícím je od pekla - se stane jejich dočasným domovem. Ovšem Země jim slíbila, že odtamtud budou moci odejít zpět na povrch - ovšem kudy? Ysquanir se svými křídly našel průchod na povrch - průchod stropním nebem přes peklo. Země je tedy podvedla, neplánovala že se Zrânové dostanou na nebe, a Ysquanira se již zřekla. Zrânové se ale rozhodnou, že se na povrch přece dostanou, a pomocí zbytků meče a Ysquanirových křídel se tam nakonec dostanou.

A tak Ysquanir splin svoji úlohu. Ale Daidrax s ním nezůstala - rozhodla se odejít na Chranow, kde byla ustanovena jedenáctou mistryní - první ženou mezi čaroději. Ysquanir ve své podobě na Chranow nemohl - lidé museli věžit, že Chranov je bílé místo, což by s netvorem létajícím si tam i odtamtud nešlo. A tak zůstal sám, zatímco bojovnice Wairin, dcera Wairona, zapsala jeho příběh podle jeho vyprávění. Wairin, pro niž už na světě nezbyli žádní draci k zabití, touží s Ysquanirem bojovat proti temným místům na Zemi. Ysquanir jí dá rok na rozmyšlenou.

ukázka: Mávnutí křídel, a je pryč. Pro něj vítr a nebe, pro mě země, pomyslela si. Cítila zklamání, stesk, a také únavu. A co láska, vážený netvore? Dobře, schovám si ji pro tebe. Dobře, přijímám tvou výzvu! Tak tedy za rok!
 


Komentáře

1 Aranel van de´Corvin | Web | 16. listopadu 2008 v 12:18 | Reagovat

hej tak to vypadá moc dobře =o)

2 Upiirek | Web | 16. listopadu 2008 v 15:00 | Reagovat

Aranel: nejen vypadá, je to fakt dobrá knížka =o))

3 kamča12♥SB♥IN LOVE | Web | 16. listopadu 2008 v 19:32 | Reagovat

Jů....tak tu neznám. Zvědavost je zlá. :)

4 Upiirek | Web | 16. listopadu 2008 v 20:02 | Reagovat

kamča: =oD

5 Dragonin | 1. prosince 2008 v 20:12 | Reagovat

very good ale sháním pokračování,končí to dost otevřeně neví někdo název toho pokračování

6 Upiirek | Web | 2. prosince 2008 v 18:33 | Reagovat

Dragonin: já mám dojem že pokračování není, alespoň jsem o něm nikdy neslyšela a na netu jsem nenašla, že by měla v plánu pokračovat. Myslím, že otevřený konec k tomu patří... ale kdybys o něm něco zjistil tak mi napiš =o))

7 elzik495 | Web | 29. prosince 2008 v 14:10 | Reagovat

to vypadá dobře :D

8 Upiirek | Web | 1. ledna 2009 v 18:41 | Reagovat

elzik495: nejen vypadá =D

9 Ravenne | 6. března 2016 v 21:53 | Reagovat

Ahoj, máš to vážně hezky napsaný a knížku můžu jen doporučit:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama