- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Merrick - Anne Riceová

17. ledna 2009 v 11:18 | Upiirek |  P-R
Hlavní postavy: Merrick, David Talbot, Louis de Pointe du Lac, Lestat, Claudia

Děj se odehrává: hlavně v New Orleans, je "napsán" v červenci 1999

Tato kniha spisovatelky Anne Riceové patří do řady "A Vampire Chronicle", ze které je nejznámějším dílem kniha Interview s upírem (také zfilmována s Bradem Pittem, Tomem Cruisem, Kirsten Dunst a Antonio Banderasem), jejíž děj tomu v knize Merrick předchází (ovšem mezi oběma knihami je několik dalších). V knize jsou sice některé narážky na předchozí díla, ale není nutné je číst, abyste se orientovali.

Celý příběh vypráví - píše - David Talbot, upír a jedna z hlavních postav. David chce pomoci svému příteli Louisovi, který trpí. Kdysi dávno (Interview) Louisovi umřela upíří "dcera" Claudia, kterou miloval. Její duch zdá se se teď zjevuje některým jeho přítelům a známým, ale jemu ne. Louis se obává, že Claudiina duše, protože to byla duše upíra a vraha, nedošla klidu a bloudí. Proto si jí přeje přivolat, aby se jí na to mohl sám zeptat.

David proto najde čarodějku, kterou znával za svého lidského života když byl ještě v řádu Talamasca, mladou Merrick. Nedělá to jen proto, aby pomohl Louisovi, ale i pro sebe - Meriick vždycky miloval a toužil jí znovu vidět a znovu s ní mluvit, což se taky stalo. První polovina knihy je v zásadě o tom, jak David vzpomíná, jak poznal Merrick a co spolu všechno prožili, než se od ní odřízl.Když ji teď znovu vidí, Merrick souhlasí, že pro Louise přivolá Claudiina ducha.

Celý obřad je krvavý a neobejde se bez rituálů, ale nakonec duše přijde. Jestli je to Claudia, není jisté - duše násilně přivolané často lžou a podvádějí, nejsou nikdy upřímné. Louis však v ní svou Claudii vidí. Duch mu řekne, v mnoha slovech, že v pokoji samozřejmě neodpočívá, že to pro upíra není možné, a že si přeje, aby ji Louis následoval a zemřel. Louise ta slova zasáhnou, a Merrick ani David mu nedokážou vysvětlit, že ten duch nebyl upřímný.

Louis se na několik nocí ztratí. Když se pak zase objeví, chce jítza Merrick (David na nich při obřadu viděl, že je to oba k sobě táhne, že se milují - ještě trochu víc než oba milují jeho). David jde s ním, ale Louis i Merrick ho požádají, aby odešel a nechal je samotné. David to nerad udělá. Celou noc se prochází a k ránu jako obvykle ulehne do rakve k spánku.

Když se probudí, je jasné, že se něco změnilo. Nejprve nalezne plačící Merrick, změněnou v upíra a zoufalou, protože Louis odtáhl svojí rakev ven, než do ní ulehl, a sluneční světlo ho úplně seškvařilo. Oba jdu k němu. Nejsou si jistí, že je Louis skutečně mrtvý, pokud byl dost silný, mohl to přežít, i když z něj zbylo jen maso připečené ke kostem. Nevědí, co dělat. V tu chvíli se na scéně objeví upír Lestat.

Lestat kdysi proměnil Louise i Davida, ale potom hodně toužil po moci a síle, a tak pil krev nejstarších upírů a stvoření, aby na něj přešla část jejich síly. Potom ale, jak se zdá, byl příliš silný a "moudrý", než aby chtěl prostě snášet svět a žít, a tak ulehl ke spánku a prostě se vykašlal na všechny, co se ho snažily probudit (za léta se vzbudil jen jednou). Ted ovšem vstal a pomocí své silné krve (a krve Davida i Merrick) Louise zase oživil. Louis však už nemohl být jako dřív, přešla do něj část Lestatovi moudrosti spolu s jeho krví, ale pořd v něm zbyl kus Louise. Merrick taky souhlasila, že senapije Lestatovi krve, takže budou všichni stejně silní a moudří a budou si moci dělat společnost.

A to byl příběh o tom, jak se čarodějka Merrick Mayfair stala upírkou a členkou této malé skupiny.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama