- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Brisingr - Christopher Paolini

14. března 2009 v 15:26 | Upiirek |  P-R

Hlavní postavy: Eragon, Safira, Roran, Nasuada, Oromis, Glaedr, Orik, Galbatorix, Murtagh

Děj se odehrává: v Alagaësii, vymyšlené zemi

Tahle kniha mě opravdu překvapila vtipnými momenty (když se Eragon s Roranem navzájem chvástali, kdo má víc modřin a šrámů, nebo když Safira dostala škytavku), novými odhaleními (kdo je Eragonův pravý otec a odkud má Galbatorix svoji ohromnou sílu) a bohužel i smutnými okamžiky (Oromisův a Gladrův boj proti Murtaghovi s Trnem).


Příběh začíná Eragonovou a Roranovou výpravou na Helgrind za ra'zaky a Katrinou. Jejich výprava je úspěšná, podaří se jim zabít ra'zaky i osvobodit Katrinu. Eragon nalezne i Slouna, oslepeného a zlomeného. Věří, že se zaslouží za svoji zradu zemřít, ale nechce ze sebe udělat soudce, tak ho očaruje a pošle do Ellesméry, kde má řezník dožít a když elfové usoudí, že si to zaslouží, tak mu vrátí zrak. O tom že řezník přežil nikomu nepoví, aby Katrinu ani Rorana dál netrápil.

Poté se všichni vrátí k Vardenům do Surdy. Roran s Katrinou se nechají oddat, a je to Eragon, kdo vykoná jakožto Jezdec obřad. Roran se poté přidá k vardenskému vojsku a Nasuada ho nasměřuje k dalšímu jeho působení. V mnoha bojích se osvědčí, a stane se ceněným i mezi urgaly, se kterými Nasuada uzavřela spojenectví, aby spolu mohli svrhnout krále.
Eragon je mezitím Nasuadou poslán do Tronjhejmu, trpasličího hlavního města, aby tam s veškerým svým umem pomohl ve volbě trpasličího krále vyhrát někomu, kdo Vardeny podporuje. Volbu nakonec vyhraje Orik, Eragonův přítel a trpaslík stejného klanu (kam Eragona přijal předešlý král). Eragon ovšem této volbě pomůže jenom tím, že je před ní napaden trpaslíky nepřátelského klanu, který je za napadení hosta celý vyhoštěn.

Po volbě se k Eragonovi připojí Safira (která zůstala s Vardeny aby odradila Galbatorixe od případného útoku) a vydají se spolu do Ellesméry. Tam navštíví své učitele, Oromise a Glaedra, kteří jim ještě řeknou dvě důležité věci. Zaprvé, Eragonův skutečný otec je Brom a ne Morzan, ačkoliv mají s Murtaghem stejnou matku. Selena dříve milovala Morzana, ale láska jí nejspíš přešla díky jeho krutosti k synovi, a zamilovala se do Broma, ovšem umřela krátce po Eragonově narození. A zadruhé, Galbatorixova síla pochází z dračích srdcí Eldunarí. Draci jsou schopni přenést část nebo celou svoji životní sílu do jakéhosi srdce, podobného drahému kameni, a ono srdce si můžou ponechat nebo ho vyvrhnout a nechat ho mimo své tělo. Pokud by pak zemřelo jejich tělo, oni zůstanou v srdci, ovšem bez možnosti pohybu, pouze s myslí. Když Galbatorix pozabíjel Jezdce a draky, ukradl všechna Eldunarí - stovky dračích srdcí - a postupně si je zotročil, takže mu dodávala sílu a vědomosti. To byl taky důvod, proč byl Murtagh v bitvě silnější než Eragon - Galbatorix mu půjčil nebo věnoval několik ze svých srdcí.

Eragon se musel rychle vrátit za Vardeny a pomoci jim v obléhání města Feinster. Před odletem z Ellesméry ovšem ještě stihnul získat nový meč od kovářky, která kovala všechny meče Jezdců. Eragon pojmenoval meč Brisingr (oheň) a kdykoliv toto jméno vyslovil, na meči se objevily modré plameny.

Po cestě s Ellesméry jeho a Safiru kousek doprovázeli Oromis s Glaedrem. Ti se rozhodli už nadále neskrývat a vydali se na pomoc elfům, kteří bojovali na severu země v Gil'eadu. Než se Jezdci rozdělili, Glaedr věnoval Eragonovi se Safirou vzácný dar - své vlastní Eldunarí. Tím mohle neustále zůstat ve spojení, a pokud by Oromis s Glaedrem padli, Glaedr by nepadl do rukou Galbatorixovi, ale naopak by mohl i nadále pomáhat Eragonovi.

Eragon se Safirou tedy odletí na jihozápad, kde se připojí k Vardenům právě včas aby vyhráli. Ovšem oba dva jsou díky Glaedrově srdci spojeni se svými učiteli a cítí, když Oromis s Glaedrem bojují s Murtaghem a Trnem, a jak Murtaghovými ústy promluví Galbatorix, který nakonec Oromise i Glaedra zabije. Glaedr se ocitne ve svém Eldunarí, ovšem oni se s ním nepokouší komunikovat, protože právě ztratil svého Jezdce což jím muselo otřást - doteď s ním musel být podobně jako Safira s Eragonem po celý svůj život.

No, a tady příběh končí, připravený pokračovat čtvrtým (a tentokrát snad už vážně posledním) dílem Odkazu Dračích jezdců...
 


Komentáře

1 Pluviassol | Web | 15. března 2009 v 19:12 | Reagovat

"Nečti, to, nečti si ten výpis, nedělej to!" přemlouvá sama sebe... =D Hele tak já jsem na 370 straně, musela jsem ještě v nedělu hlídat synovce a učit se na těžký test do fyziky ale do konce týdne o tom pokecáme.. ;o) ;o) ;o) ;o) jinak jsem nechtěně, tentokrát jsem v tom fakt nevinně, zjistila kdo je Eragonův otec a moc mě to ani nepřekvapilo, nevím proč....

2 Upiirek | Web | 15. března 2009 v 20:34 | Reagovat

Pluviassol: i ty jedna =D jasný, proberem až dočteš ;) příště abych dávala majzla kdy co tu uveřejňuju abych tě nevystavovala takovýmu pokušení =DD

3 Pluviassol | Web | 16. března 2009 v 13:41 | Reagovat

Upii: no to teda dávej!!! =D =D =D ale odolávám, odolávám.. =D =D zatím... už jsem na 430.. =)))

4 Upiirek | Web | 16. března 2009 v 17:52 | Reagovat

Pluvi: to už máš za chvilku přečtený ;) =D

5 vidlák | E-mail | 3. prosince 2012 v 13:41 | Reagovat

mocrát se ti tam opakuje slovo ovšem jinak je to super referát

6 Upiirek | Web | 3. prosince 2012 v 14:00 | Reagovat

[5]: Díky :D no jo, já vím že už po česku psáti neumím, a opakování slov byl vždycky můj problém... Ovšem, takže, no... Mohlo to být i horší :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama