- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Rozbřesk - Stephenie Meyerová

7. dubna 2009 v 18:50 | Upiirek |  Stephenie Meyerová a její knihy
Hlavní postavy: Bella, Edward, Renesmé, Jacob, Alice

Děj se odehrává: v USA v současnosti

Zakončení tetralogie Twilight-New Moon-Eclipse uzavírá příběh Belly a upíra Edwarda ve vrcholném finále. Začátek vypráví Bella. Vše začíná svatbou, Bella a Edward si konečně řeknou své ano ve společnosti mnoha přátel z řad lidí, upírů a dokonce pár vlkodlaků, mezi nimi Jacoba.

Co následuje po svatbě jiného než líbánky. Edward vezme Bellu na ostrov Esmé, který kdysi daroval Carlisle své ženě. Tady se spolu poprvé milují. Ráno poté se Bella cítí dokonale, zato Edward strašně - během noci nechtěně Belle nadělal po celém těle modřiny. Bella se ovšem stejně jako čtenáři víc stará o peří, které se nalepilo všude po jejím těle.ukázka: "Proč mám na sobě to peří?" zeptala jsem se zmateně.
Netrpělivě vydechl. "Prokousl jsem polštář. Nebo dva. Ale o tom nemluvím."
"Tys... prokousl polštář? Proč?"
"Koukni, Bello!" skoro zavrčel. Vzal mě za ruku - velmi opatrně - a natáhl mi paži. "Koukni na tohle."
Tentokrát jsem pochopila, co měl na mysli.
Pod popraškem peří mi na bledé kůži paže začínaly rozkvétat velké nafialovělé modřiny. Očima jsem sledovala cestičku, kterou mi tvořily k rameni, pak dolů přes žebra. Vytáhla jsem ruku, abych si prohlédla zbarvení levého předloktí, a sledovala jsem, jak bledne, když se ho dotknu, a a pak se znovu objeví. Trochu to bolelo.

Bella si starosti nedělá, ale Edward odmítá znovu se jí dotknout, dokud nebude upírkou. Bella protestuje a nakonec si stejně prosadí svou, jako obvykle. Edward se už dokáže krotit a nezraňovat ji. Bellu ale čeká jiný problém. Vypoukne se jí břicho a vyzvrací téměř všechno, co pozře. Zkrátka a dobře, ukáže se, že Bella je - a to dosti zrychleně - těhotná.

Od téhle chvíle (jo, PŘESNĚ V TOM NEJNAPÍNAVĚJŠÍM, že??) vypráví Jacob. Bella se vrátila do Forks, ale Charliemu bylo řečeno, že je nemocná a nemůže jí vidět ani s ní mluvit. Jacob z toho usoudí, že je nejspíš mrtvá, a vydává se to zjistit. Pravda - Bellino těhotenství - ho děsí. Dítě totiž neuvěřitelně rychle roste a zároveň Bellu šíleně vysiluje, prakticky zabíjí. I poté, co přijdou na to, že Bella má kromě jídla pít i krev, a tím živit plod, není to s ní nejlepší. Dítě rychle sílí a pomalu láme Belle kosti. Edward ho původně chtěl z Belly dostat a zabít, aby Bella přežila, ale Bella si chce dítě nechat, a Rosalie ji ochraňuje. Jacob, který je teď u Cullenových často, chce taky hlavně zachránit Bellu.

Dítě nakonec Belle omylem zlomí páteř, a tak je z ní vyříznou (jinak by se prokousalo samo) a Edward Belle vstříkne do srdce stříkačkou svůj jed. Než začne působit, Jacob si myslí, že Bella zemřela, a vydá se zabít dítě, které Rosalie odnesla pryč. Když ovšem pohlédne do tváře novorozené Renesmé - pojmenované po Bellině a Edwardově matce - nemůže jí zabít, protože se do ní otiskne. Takže místo nenávisti si ji zamiluje.

Nyní (zase v nejlepším, no ne??) se vrací k vyprávění Bella. Vypráví o své bolestivé proměně (ovšem ani necekla - kvůli létům na uklidnění a později kvůli tomu, aby neublížila Edwardovi) a o tom, jaké to je být novorozená. Oproti jiným novým upírům má Bella výhodu - neuvěřitelné sebeovládání. Není divoká, dokáže ovládat své emoce. Na prvním lovu ucítí lidi a místo aby se na ně vrhla zadrží dech a uteče opačným směrem. Všichni to považují skoro za zázrak.

Bella se později může setkat se svojí dcerkou, ovšem až poté, co se ostatní (hlavně Jacob a Rosalie) přesvědčí, že jí neublíží. Renesmé je napůl člověk, proto mě v těle krev a bušící srdce, což v Belle vzbuzuje žízeň, ale stejně jako v jiných případech se dokáže ovládat. Navíc je to její dcerka. Ostatní jí říkají Nessie, ale Belle se to nelíbí. A když zjistí, že se do ní Jacob otiskl, vrhne se na něj, a jenom díky ostatním co jí zadrží mu neurve hlavu z těla. Nakonec je Jacobovi dovolenů zůstávat blízko Renesmé.
Renesmé má, stejně jako jiní upíři, svůj dar - dokáže pomocí dotyku vkládat myšlenky do lidí okolo. Proto dokáže už odmalička komunikovat, ovšem velmi brzo začne i mluvit. Dny tráví s Jacobem Cullenovými v domě nebo v okolí, v noci spí v chaloupce, kterou dostali Edward s Bellou darem, aby měli trochu soukromí. O jejich soukromém životě vtipkuje hlavně Emmet, a to dokonce i před Charliem (který všechny navštíví - ví, že je kolem něco zvláštního, ale nechce vědět víc než musí, což je jen dobře). Emmet už Bellu tolik štve, že splní Edwardovu dávnou prosbu - vyzve Emmeta na souboj v páce.

ukázka: "Tak dobře, Emmette. Když vyhraju, tak už od tebe nikdo neuslyší ani slovo o mém sexuálním životě, ani Rose. Žádné narážky, žádné posměšky - nic."
Přimhouřil oči. "Ujednáno. Když vyhraju já, tak to bude mnohem horší."
Slyšel, jak jsem přestala dýchat, a ďábelsky se usmál. V jeho očích nebylo ani stopy po blufování.
"Necháš se tak snadno zastrašit, sestřičko?" utahoval si ze mě. "Nejsi zrovna divoká, viď že ne? Vsadím se, že ta chaloupka nemá ani škrábnutí." Zasmál se. "Vyprávěl ti Edward, kolik domů jsme s Rose zbořili?"
Zaskřípala jsem zuby a popadla jeho velkou ruku. "Jedna, dvě -"
"Tři," zabručel a opřel se proti mojí ruce.

Bella ke svému údivu celkem snadno vyhraje - díky své síle novorozeného. Ovšem její radostné časy rychle skončí. Alice vidí, že Volturiovi se blíží a hodlají Cullenovi vyhladit kvůli Renesmé - potenciálnímu obrovskému neznámému nebezpečí. CUllenovi se tedy vydávají hledat spojence, kteří potvrdí, že Renesmé není nebezpečná, a možná přesvědčí Volturiovi, aby alespoň mysleli než se pustí do zabíjení.

Chcete prozradit konec? >=D No, to asi není nejlepší nápad 0=o) Řeknu jednoduše, že to dopadne dobře, ale jak se z toho nakonec Cullenovi vymotají, co Bella dokáže a kdo nakonec zemře (ano, jeden upír zemře...), to si přečtěte v knize, už tak jsem vám toho řekla moc =D
 


Komentáře

1 Pluviassol | Web | 8. dubna 2009 v 16:12 | Reagovat

Heleee, já sem chodím každý den, skoro všechny výpisy mám přečtené jen nestíhám dopast koment... pokusím se to příští týden napravit... =)) a jak se ti líbil Rozbřesk?

2 Upiirek | Web | 9. dubna 2009 v 19:09 | Reagovat

Pluvi: líbil líbil, aby ne =D

3 Terka | 6. června 2009 v 14:00 | Reagovat

Važne husty,tesim se na ten 4. dil :)...Cha cha,jak si z ni dela srandu Emmett :D

4 Upiirek | Web | 8. června 2009 v 15:13 | Reagovat

[3]: koukej si tu čtyřku sehnat, je fenomenální!! a Emmett je tu skvělej, že jo? =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama