- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Stopařův průvodce Galaxií - Douglas Adams

21. dubna 2009 v 8:33 | Upiirek |  A
Hlavní postavy: Arthur Dent, Ford Prefect, Trillian, Zafod Bíblbrox, Marvin,


Stopařův průvodce Galaxií je první knihou "trilogie v pěti dílech", přičemž ostatní čtyři díly mají vždy nějaký zajímavý podtitul. Právě tato první kniha z velké části inspirovala stejnojmenný film (Stopařův průvodce po Galaxii), který podle mě stojí zato zhlédnout.


Vše začíná probuzením pozemšťana Arthura Denta, kterému mají ten den zbořit dům kvůli dálnici. Arthur ale netuší, že nejen jeho dům, ale i celá Země má být za několik minut zničena kvůli galaktické hyperprostorové dálnici. Tohle Arthurovi řekne teprve jeho přítel Ford, u kterého se ukáže, že vůbec není ze Země, ale z úplně jiné planetky. Oba se tedy vypraví na cestu do vesmíru v doprovodu knihy Stopařův průvodce Galaxií a s ručníky.

Ukázka: Pokud jde o ručníky, Stopařův průvodce Galaxií o nich říká hned několik věcí.
Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu - můžete se například do něj zabalit, aby vám nebyla zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých mramorovaným pískem vystlaných plážích Santraginu 5 a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští Kakrafúnu. Můžete ho také použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás - blbá jako malované sáně, ale zato nesmírně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.

Přátelé se nejdříve dostanou na vogonskou loď, z které jsou krátce poté opět vyhozeni, ovšem nejdříve si musejí poslechnout něco z té třetí nejhorší poezie ve vesmíru. Poté se dostanou na loď Srdce ze zlata, ve které pluje hned několik zajímavých postav. První je Trillian, žena ze Země, se kterou se Arthur kdysi potkal na večírku, ale tam mu jí bohužel vyfouknul druhý (tehdy jednohlavý) člen lodní posádky. Tím byl Zafod Bíblbrox, muž se dvěma hlavami a třema rukama bratranec Forda, který se stal prezidentem Galaxie jenom proto, aby následně mohl ukrást právě Srdce ze zlata, nejlepší a nejrychlejší loď v celé Galaxii opatřenou nepravděpodobnostním pohonem, čímž se degradoval na exprezidenta. V posádce se dále nacházel už jen maniodepresivní robot Marvin, který svými depresivními řečmi dokonce později dožene k sebevraždě jednu vesmírnou loď. A ano, nezapomeňme na naopak neuvěřitelně veselého palubního počítače Eddieho.

Ukázka: Podrážděně zabubnoval prsty o kontrolní panel. Trillian mu mírným pohybem zadržela ruku, aby se náhodou nedotkl něčeho důležitého. Zafodova osobnost se sice vyznačovala pozoruhodnými kvalitami - byl energický, statečný a ješitný, zato však naprosto motorický debil, a klidně by mohl nějakým extravagantním gestem vyhodit loď do povětří. Trillian chovala jisté podezření, že hlavní důvod, proč byl Zafodův život tak pouřlivý a tak úspěšný, spočíval v tom, že nikdy pořádně nevěděl, co vlastně dělá.

Skupinka zůstane spolu a velmi brzy najde, co předtím hledal Zafod s Trillian - bájnou planetu Magratheu, která se kdysi dávno ztratila, a na které žili stavitelé planet na objednávku - chcete planetu ze zlata? Žádný problém, braši. Tady se Arthur dozví, že planeta Země byla vlastně vytvořená na objednávku myší, které ji zaplatily a vedly. A to z jediného důvodu. Kdysi byl stvořen počítač, který měl zodpovědět odpověď na největší otázku života, vesmíru a vůbec. To se mu skutečně po sedmi a půl milionu let podařilo - odpověď byla 42. Ovšem nikdo neznal otázku, a tak odpověď nedávala smysl. Bylo nutno proto postavit nový počítač s organickými maticemi, který měl vypočítat základní otázku. Tímto počítačem byla právě Země, která by svůj úkol byla splnila, kdyby ji pět minut před koncem deset let milionů dlouhého limitu nezbourali Vogoni.

Arthur a ostatní se potom sešli s dvěma myšmi, které chtěli od Arthura odkoupit jeho mozek, který podle nich obsahoval důležité klíče. Arthur odmítl, tak se ho myši pokusily získat násilím, protože co by neudělaly pro slávu a peníze, že. Arthurovi a ostatním se nakonec podaří uniknout, a protože jsou hladoví, vydají se "něco zhltnout do Restaurantu na konci vesmíru," čímž první kniha končí.


Četli jste tuhle knihu? Udělějte si test :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama