- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Dívčí válka - František Ringo Čech

28. července 2009 v 15:01 | Upiirek |  C
Hlavní postavy: Ringo, Přemysl, Vlasta, Bivoj, Šárka, Kazi, Ctirad, Lumír, Berounka, Sázava,

Děj se odehrává: no za doby Dívčí války =D

Tato satira F. R. Čecha na téma dívčí války patří mezi velmi vydařená humoristická dílka. Čech zde střídavě vypráví svojí verzi příběhu o dívčí válce a smyšlenou historii starých Slovanů (která se v divadelní adaptaci nenachází). Ihned po smrti kněžny Libuše se snaží její najlepší přítelkyně Vlasta získat knížete Přemysla pro sebe, protože "Líba to tak chtěla". Přemysl se ovšem brání zuby nehty.

ukázka: (Vlasta) obrátila se znovu na knížete. "Však já tě chápu. Až moc dobře! Odkop jsi mě jako starý křáp! Mlaďounké křehuličky se zachtělo stárnoucímu kocourkovi, co? Starej dobrej kombajn Vlasta nám už není po chuti, co? Je to tvoje poslední slovo?"
"Ale Vlastičko! Kámoško!" snažil se kníže uchlácholit rozzuřenou ženu. "Od tebe čekám porozumění!"
"Já ti na porozumění kašlu! Já chci chlapa!"Uražená Vlasta tedy vyhlásí mužům válku. V zásadě jde ale oběma stranám o to samé - aby si spolu mohli užívat. Stejně se nikomu moc nechce bojovat - panic Ctirad má v táboře žen Šárku, Kazi s Bivojem se taky nechtějí zabít, a vůbec každý má u něpřítele nějakou tu spřízněnou duši. Tákže se to nakonec stejně zvrhne (což se předpokládalo) a Vlasta se dá nakonec dohromady s božským Lumírem, zpěvákem a básníkem starách slovanů, "předchůdcem Karla Gotta".

Takže všechno dobře skončí. A na konec pro vás ještě perlička z historie:

ukázka: Při každé hostině kralovala medovina a voda pramenitá, kněžnou doporučovaný nápoj, byla co do obliby na posledním místě žebříčku.
Vladykové moudře poukazovali na škodlivost vody při požití většího množství. Člověk ponořený do vody záhy umírá, tvrdili, kdežto ušlechtilá medovina obsahuje vlastní bezpečtnostní zdravotní záklopku.
Po požití určitého množství litrů vypadne pohár s medovinou pijákovi sám z ruky a člověk usne zravým spánkem opilce, ať se nachází kdekoli! Po procitnutí je už opět připraven tento lahodný nápoj konzumovat. Nazýváme to obdorně alkoholickou bezpečtnostní konstantou, která je u kařdého jiná, ale nikdy neselže.
 


Komentáře

1 lapiduch | 26. září 2010 v 20:15 | Reagovat

Co je to za nesmyslnou anketu?

2 upiirek | Web | 28. září 2010 v 9:33 | Reagovat

[1]: co z tohohle se ti vybaví spíš, když se řekne literatura, a/nebo co nejvíc čteš a tíhneš k tomu - já čtu hlavně prózu a je to to první na co pomyslím když se řekne literatura. co se ti na ní nezdá? ptá se na osobní postoj, ne na skutečnou definici (proto "pro mě") =o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama