- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Obr Dobr - Roald Dahl

23. července 2009 v 11:24 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sofie, obr Dobr, anglická královna

Děj se odehrává: skoro v současnosti

Tahle pohádková knížka světoznámého autora Roalda Dahla okouzluje děti již od roku 1982, a nějakou dobu už to dělá i v češtině. Velký přátelský obr, jinak obr Dobr, při svém nočním toulání a foukání hezkých snů do dětských pokojů zjistil, že ho jedno dítě pozoruje. A protože nikd nesmí obry vidět, to dítě odnese do Obří země do své jeskyně. Tím dítětem je Sofie.


Sofie, prožívající většinu příběhu jen v noční košilce, se s obrem Dobrem spřátelí a zjistí, že je na obra dost malý (jen osm metrů, když ostatní mají 16) a že ze všech deseti obrů jen obr Dobr nejí lidi - jí místo nich fňokurky, které jsou sice nechutné, ale zato tak nemusí nikoho vraždit. Ostatní obři Dobra šikanují (hlavně Flákožrout), a Sofie se před nimi musí schovávat. Jednou se právě musí chovat do fňokurky, a není z toho zrovna nadšená.

V noci, když obr Dobr loví sny a pak je fouká dětem do pokojů, ostatní obři vždycky běží do nějaké země a jedí tam lidi. Téhle noci zrovna běží do Anglie, a Sofie se rozhodne, že to tak nemůže nechat. Sice ví, že tuhle noc už nezachrání, ale může zachránit ty ostatní. A tak vymyslí plán.

Obr Dobr foukne do pokoje anglické královny sen o tom, jak obři žerou děti a jak jí Sofiee a on pomohou. Když se královna probudí a najde Sofii na okně tak jí věří a nechá se jí a obrem Dobrem zavést na místo, kde ostatní obři žijí. Tam je přivážou zespoda k vrtulníkům a odnesou zpět do Anglie, kre vykopou hlubokou, hlubokou jámu a do ní obry spustí. Krmí je jen fňokurkami. Zato obr Dobr si žil, ve speciálně velkém domě mezi královniným palácem a domečkem pro Sofii, a konečně se naučil pořádně číst a psát, jak vždycky chtěl.

ukázka: "Vím, že bys mohl," řekla Sofie. "Proč nezačneš tím, že napíšeš knihu o sobě a o mně?"
"Proč ne," řekl obr Dobr. "Zkusím to."
A tak to zkusil. Usilovně na ní pracoval a nakonec ji dokončil. Trochu stydlivě ji ukázal královně. Ta ji nahlas přečetla svým vnoučatům. Pak řekla: "Myslím, že bychom měli tuhle knihu nechat řádně vytisknout a vydat, aby si ji mohly přečíst i ostatní děti." To se podařilo zařídit, ale protože obr Dobr byl velmi skromný obr, nechtěl, aby na ní bylo jeho vlastní jméno. Tak použil jméno někoho jiného.
A kde je ta kniha - ptáte se - kterou obr Dobr napsal?
Leží před vámi. Právě jste ji dočetli.
 


Komentáře

1 Smithk365 | E-mail | Web | 24. prosince 2016 v 3:57 | Reagovat

Heya im for the first time here. I found this board and I find It really useful &amp it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me. bgagkbbgcadcfkce

2 Klára tillingerová | Neděle v 20:51 | Reagovat

Je to super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama