- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Obr Dobr - Roald Dahl

23. července 2009 v 11:24 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sofie, obr Dobr, anglická královna

Děj se odehrává: skoro v současnosti

Tahle pohádková knížka světoznámého autora Roalda Dahla okouzluje děti již od roku 1982, a nějakou dobu už to dělá i v češtině. Velký přátelský obr, jinak obr Dobr, při svém nočním toulání a foukání hezkých snů do dětských pokojů zjistil, že ho jedno dítě pozoruje. A protože nikd nesmí obry vidět, to dítě odnese do Obří země do své jeskyně. Tím dítětem je Sofie.


Sofie, prožívající většinu příběhu jen v noční košilce, se s obrem Dobrem spřátelí a zjistí, že je na obra dost malý (jen osm metrů, když ostatní mají 16) a že ze všech deseti obrů jen obr Dobr nejí lidi - jí místo nich fňokurky, které jsou sice nechutné, ale zato tak nemusí nikoho vraždit. Ostatní obři Dobra šikanují (hlavně Flákožrout), a Sofie se před nimi musí schovávat. Jednou se právě musí chovat do fňokurky, a není z toho zrovna nadšená.

V noci, když obr Dobr loví sny a pak je fouká dětem do pokojů, ostatní obři vždycky běží do nějaké země a jedí tam lidi. Téhle noci zrovna běží do Anglie, a Sofie se rozhodne, že to tak nemůže nechat. Sice ví, že tuhle noc už nezachrání, ale může zachránit ty ostatní. A tak vymyslí plán.

Obr Dobr foukne do pokoje anglické královny sen o tom, jak obři žerou děti a jak jí Sofiee a on pomohou. Když se královna probudí a najde Sofii na okně tak jí věří a nechá se jí a obrem Dobrem zavést na místo, kde ostatní obři žijí. Tam je přivážou zespoda k vrtulníkům a odnesou zpět do Anglie, kre vykopou hlubokou, hlubokou jámu a do ní obry spustí. Krmí je jen fňokurkami. Zato obr Dobr si žil, ve speciálně velkém domě mezi královniným palácem a domečkem pro Sofii, a konečně se naučil pořádně číst a psát, jak vždycky chtěl.

ukázka: "Vím, že bys mohl," řekla Sofie. "Proč nezačneš tím, že napíšeš knihu o sobě a o mně?"
"Proč ne," řekl obr Dobr. "Zkusím to."
A tak to zkusil. Usilovně na ní pracoval a nakonec ji dokončil. Trochu stydlivě ji ukázal královně. Ta ji nahlas přečetla svým vnoučatům. Pak řekla: "Myslím, že bychom měli tuhle knihu nechat řádně vytisknout a vydat, aby si ji mohly přečíst i ostatní děti." To se podařilo zařídit, ale protože obr Dobr byl velmi skromný obr, nechtěl, aby na ní bylo jeho vlastní jméno. Tak použil jméno někoho jiného.
A kde je ta kniha - ptáte se - kterou obr Dobr napsal?
Leží před vámi. Právě jste ji dočetli.
 


Komentáře

1 Smithk365 | E-mail | Web | 24. prosince 2016 v 3:57 | Reagovat

Heya im for the first time here. I found this board and I find It really useful &amp it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me. bgagkbbgcadcfkce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama