- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Červený trpaslík: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče - Rob Grant a Doug Naylor

13. září 2009 v 18:26 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
Hlavní postavy: Lister, Rimmer, Holly, Kocour, Kryton

Děj se odehrává: Asi tak za tři miliony let v hlubokém vesmíru

V kostce: Začátek výborné parodie podle kultovního seriálu


Pro ty, co vůbec neznají Červeného trpaslíka, je třeba nastínění celé situace: poslední žijící člověk, Dave Lister, se nachází na těžařské vesmírné lodi Červený trpaslík s hologramem Arnolda J. Rimmera, svého někejšího nadřízeného technika v čištění automatů na instantní polévku, s androidem Krytonem, naprogramovaným sloužit, s Kocourem, v zásadě inteligentní bytostí podobné člověku vyvinuté z kočky, a lodním počítačem Hollym. Tato sestava samoržejmě slouží k vytvoření mnoha komických situací.

Tato kniha je úplně prvním dílem - vypráví o tom, jak se Lister poprvé setkal s Rimmerem (vezl ho jako taxikář do androidího bordelu, kde Rimmer zažil dosti nepříjemnou situaci), jak se dostal na palubu Trpaslíka, jak byl zavřený do stáze a vypuštěný za tři miliony let, kdy už byli všichni mrtví. Jak mu Holly vyvolal Rimmera a jak našli Kocoura, syna mrzáka a idiotky. Také jak našli Krytona a pokusili se dostat zpět na Zem, od které byli tři miliony let daleko, a jak se našli zavření ve hře Lepší než život, ze které se ale nedá tak snadno uniknout.

ukázka:
S tím chlapem se nedá žít! Je to zvíře! Je to orangutan! Je to hroch! Je jako jedna z těch malých šedých opic, které vidíte v zoo veřejně masturbovat vždycky, když jdete kolem s pratetou Květou. Lister je asi tím nejhnusnějším a nejnechutnějším stvořením, s nímž měl Rimmer tu pochybnou čest se seznámit. Jakého dalšího důkazu, že Bůh neexistuje, je zapotřebí? Pokud tohle připustil... to, aby se tenhle tlusťoch, co mu šplouchá na maják, stal posledním přeživším zástupcem lidského rodu. Lister byl symbolem všeho, co bylo na lidstvu nízké, podlé, oplzlé a ošuntělé. Proč zrovna on? Člověk, jehož představa o převlečení šatů spočívala v obrácení trička naruby, takže se všechen smrad vyvalil na povrch! Který používá slupky od pomeranče a krabice od karí jako provizorní popelníky. Který si každou chvíli vyšťourá z díry v zubech kus hnijícího páchnoucího masa a hrdě prohlašuje, že by tím mohl nakrmit čtyřčlennou rodinu! Který si kouše nehty - na nohou! Dokonce dokáže sedět s nohou v puse a dělat si na ní okusováním manikúru. A potom - to nejstrašnější ze všeho - ty okousané nehty jí! Pojídat vlastní nehty, panebože! Tak vypadal Poslední člověk. Poslední lidská bytost. Člověk, který dokázal odkrkal La Bambu po jedenácti půlltrech ležáku. Člověk, který snědl tolik karí, že potil maďarskou omáčku. Hnus! Jeho prostěradlo vypadalo, jako by na něm před chvílí někdo porodil. A ničí věci! Bezúčelně: prostě je tak nemotorné čuně, tak tupý a nešikovný parchant prostidroidky, že vždycky všechno zničí. Rimmer si vzpomněl, že mu jednou ukazoval fotku své matky a o pět vteřin se otočil a viděl, že Lister fotku s nepřítomným výrazem používá jako párátko. Jednou mu půjčil své nejoblíbenější album, a když se mu vrátilo, byl přes obličej Jamese Lasta otisk nohy! A do drážek byla vlisovaná semínka z malinového džemu. Jak je to možné? Dostat džem na gramofonovou desku? Kdo poslouchá Jamese Lasta a jí k tomu malinový džem? A vnitřní obal chyběl! A na příloze s texty bylo naškrábané telefonní číslo a jakási čmáranice! Úplně to zničil!
 


Anketa

Knižní či filmové parodie?

mám rád/a
nemám rád/a

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama