- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kniha Královská První

29. září 2009 v 18:48 | Upiirek |  Bible
Tato část se pro mne pomyslně skládá ze dvou polovin - v první polovině je popsaná vláda známého krále Šalomouna, a ve druhé je pokračování osudu království a převážně výčet králů.

Vše v zásadě začíná v době, kdy je král David už prakticky na smrtelné posteli. Jeho syn Adoniáš plánuje převzít trůn, ale prorok Nátan zařídí, aby se na trůn dostal Šalomoun, jak si to Bůh přál. Šalomoun tedy vládnul a oženil se a tak dále. Pak za ním jendou přišel ve snu Bůh a nabídl mu dar. Šalomoun, jak asi víte, si vyvolil moudrost, aby dokázal dobře vládnout lidu. Tu mu Bůh dal, a Šalomoun ji pak prokázal na známém případu s dítětem. Přišly za ním dvě ženy, a obě tvrdily,že dítě je jejich a dítě té druhé je mrtvé.


ukázka: Protož řekl král: přineste mi meč. I přinesli meč před krále. Tedy řekl král: Rozetněte to dítě na dvé a dejte jednu polovici jedné a druhou polovici druhé. Ale žena, jejíž syn byl ten, kterýž živ zůstal, mluvila králi, (nebo pohnula se střeva její nad srdcem jejím,) a řekla: Prosím, pane můj, dejte jí nemluvňátko to živé a nikoli nezabíjejte ho. Druhá pak řekla: Nechť není ani mně ani tobě, rozetněte. K čemuž odpovídaje král, řekl: Dejtež této dítě to živé a nikoli nezabíjejte ho, onať jest matka jeho. Tedy uslyšavše všickni Izraelští soud tento, kterýž vynesl král, báli se krále; nebo viděli, že moudrost Boží jest v srdci jeho k vykonávání soudu.

Tohle je tak nějak jediný důkaz Šalomounovy moudrosti, jinak se o ní píše jen v souvislosti s příjezdem královny ze Sáby, co se o ní přijela přesvědčit a potvrdila ji. Šalomoun byl tedy moudrý, slavný a bohatý. Taky měl za svého kralování čas vystavět Bohu chrám a pořádně ho vyzdobit, do něj taky přišla truhla smlouvy - truhla s původními kamennými deskami.

Ovšem, jak už to bývá, Šalomoun s Bohem taky nevydržel celý život. Zamiloval se do cizinky z národa, který Hospodin zapověděl, a ona ho obrátila na svou víru. Nakonec Šalomoun po čtyřiceti letech vlády umřel.

Tady začíná pomyslná druhá část knihy, ve které se na trůně v Judě a Izraeli střídali různí králové (po Šalomounovi nastoupil jeho syn) a ve které jsou další lidé hřešící proti Bohu a jejich osudy (převážně vyhlazení celého rodu s psy a ptáky jedícími jejich ostatky). Jediný trochu zajímavý je tu poslení prorok Eliáš, který pořád hlásá slovo Boží a pomáhá věřícím lidem.

Pokud chápu správně, ja konci téhle knihy je tak nějak všechno v troskách - nikdo pořádně nevěří a království není jednotné. Ale na druhou stranu, jistá si nejsem. Pokud si to někdo přečtete, dejte vědět jak vidíte konec vy =)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama