- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Tetování krví: Začátek cesty - D. M. Cornish

9. září 2009 v 10:08 | Upiirek |  David M. Cornish a jeho knihy
Hlavní postavy: Rosamunda, Fransitart, Evropa, Čtverylka, Perlík, Licurius, Křampalín, Verlína, Zelenáč,

Děj se odehrává: na vymyšleném světě, na Polokontinentu

V kostce: děsivé fantasy pro děti


Podle názvu této knihy jsem čekala něco víc. Je to ovšem jen moje chyba, že soudím knihu podle obalu. Ovšem přímo špatná kniha nebyla, a hádám, že kdybych byla mladší, jistě bych si ji víc užila.

Kniha vypráví o mladém chlapci Rosamundovi, který vyrost v útulku. Jeho snem bylo vždy stát se námořníkem, a vždy rád četl o hrdinských činech a o bojích proti příšerám. Polokontinent je totiž "příšer" plný - mimo opevněná města, kde sídlí lidé, se totiž vyskytuje množství nejrůznějších stvůr, od malých až po obří. Lidé se je snaží všechny pobít a někteří z nich jsou k tomu speciálně určeni - fulgaři, kteří si nechali chirurgicky vylepšit orgány, aby bojovali efektivněji, ti pak mohou produkovat velké náboje elektřiny, a lírové, kteří mají pomocí speciální krabice (stenikonu) na obličeji výrazně zlepšené všechny smysly. Kdo zabije příšeru, obvykle si nechá její krví udělat tetování - proto "tetování krví".

Rosamundu čeká pouť, jakou za svůj život v útulku niky nezažil. Protože už patří k nejstarším, čeká už jen na to, až mu někdo nabídne práci, a on odejde z útulku. Dostane nabídku na práci u lampářů - péče o lampy na dlouhých cestách mezi městy. Rosamunda není nadšený, přijde mu to málo vzrušující, ale nemůže si zrovna vybírat. Dostane za úkol se v přístavu nalodit na loď, kde ho už očekávají, a která ho dopraví až do města, kde se má hlásit do lampářské služby.

Rosamunda ale nemá žádní zkušenosti, a tak nastoupí na loď, jejíž kapitán mu namluví, že je to ta pravá. Tato loď ve skutečnosti pašuje kusy příšer a nebo dokonce z nich sešité ještě hrozivější potvory, a kapitán Perlík si zrovna nebere skrupule. Rosamunda na svůj únos přijde až povážlivě pozdě, zato se mu musí nechat, že využije vhodnou příležitost a unikne.

Pořád se hodlá dostat do svého cíle, a tak se vydá po pevnině. Ovšem cesta je dlouhá a jemu brzy dojde voda. Nebýt pomoci fulgarky Evropy a líra Licuriuse by nikdy nedošel. Ovšem i cesta s nimi pro něj není zrovna procházka. Zažije, jak Evropa zabije hloupého a docela milého obra, a za to je napadnou další příšery a zabijí Licuriuse. Evropa je raněna a Rosamunda ji musí sám dopravit k nejbližšímu doktorovi. Když se Evropa vyléčí, najmou si kočího - Čtverylku, a vydají se do Rosamundova cíle. Tam se ještě Rosamunda znovu setká s kapitánem Perlíkem, než se konečně dostane k lampářům - na poslední chvíli - a čeká ho zjištění, jaká ta jeho nová práce vlastně bude. Čtverylka i Evropa ho musí opustit, ale oba slíbí, že za ním někdy přijedou, Evropa zjistit, jestli přece jen raději nechce cestovat s ní, a Čtverylka jen tak, pro potěšení.

Knize musím přičíst na konto několik plusů a mínusů. Za jednoznačný zápor považuju hromadu různých použitých nových názvů, které si snad ani chtivé, zvědavé dítě nemůže zapamatovat (nebo děti podceňuju?). Já se tedy ne vždy orientovala v názvech, i když více než stostránková příloha vše vysvětluje. Za další, je to sice napsáno pro děti a mládež, ale rozhodně je to drsnější, než bych čekala. Kdyby byl styl psaní jiný, mohli by to číst dospělí, ale takhle se mi to zdá trochu mimo kategorie - text pro děti, příběh pro dospělé. Ale zase musím uznat, nový originální fantasy svět, promyšlený a plný zajímavostí stojí za povšimnutí. Stejně originální je i mysl hlavního hrdiny, který rozhodně nevypadá jako "Hrdina", je naivní a světu málo rozumí, ovšem zato má odvahu. Na takovéhle hlavní postavy nejsem moc zvyklá, nebo se mi to zdá? =)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama