- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Ještě jednou a naposledy stopem po galaxii aneb Losos Pochybnosti - Douglas Adams

29. října 2009 v 10:24 | Upiirek |  A
V kostce: výběr z šuplíku Douglase Adamse co potěší

Tato kniha vznikla vlastně jako posmrtná památka Douglase Adamse, autora známého především Stopařovým průvodcem po galaxii. V zásadě se jedná o jeho vybraná dílka jako třeba články a interview z časopisů, pár poznámek z jeho šuplíků a nedokončený román Losos pochybnosti. Ke knize patří hromada průvodních slov a závěrečných poděkování, přičemž za zmínku stojí hlavně úvod napsaný Stephenem Fryem.


Kniha je rozdělena na čtyři hlavní části. V prvním oddíle s názvem Život je, jak se dá čekat, spostu historek a postřehů ze skutečného života. Mně se třeba líbil článeks názvem Můj nos, u kterého jsem so mohla zasmát obyčejnému lidskému vyprávění o Adamsově nosu. Adams zdědil po rodičích obrovský nos, ze kterého si všichni dělali legraci, dokonce i on když jedno viděl svůj odraz ve výloze. To ovšem nebyl jeho jediný problém s nosem. Adams žil jako malý u své babičky, která měla spoustu zvířat, což u něj způsobovalo neustálou alergii. Té se zbvil při odchodu na internátní školu, kde si volného nosu užíval dva týdny, kde si při svém prvním ragbyovém zápase rozbil nos o vlastní koleno a od té doby jeho nos nepropouští vzduch, nehledě na množství odborníků co se tuto anomálii snažili vyřešit.

ukázka: A tak mi nakonec nezbylo než smířit se s tím, že můj nos je spíše ozdobného nežli užitkového rázu. Stejně jako Hubbleův vesmírný teleskop představuje masivní tvůrčí počin lidského génia, ale ve skutečnosti je naprosto k ničemu, snad jen s výjímkou toho, že se mu někdo tu a tam od srdce zasměje.

V sekci Vesmír jsou zařazena Adamsova díla ohledně náboženství, techniky a podobně. následující část A vůbec obsahuje části dvou interview, příběh o mladém Zafodu Bíblbroxovi a nakonec můj oblíbený dopis, který napsal Douglas Adams Davidu Vogelovi, který mu neustále nebral telefony a tak Adams neměl informace o průběhu tvorby filmu ohledně Stopařova průvodce. Dopis velice vtipně popisoval, jak je komunikace mezi nimi žádaná a na konec přidal Adams přes třicet telefonních čísel, kam může David zavolat, mezi nimi manželku, agenty, matku, sestru, dceřinu paní na hlídání i obchodní dům, kde často nakupuje. Nutno dodat, že dopis opravdu dosáhl požadovaného výsledku.

Poslední část obsahuje prvních 11 kapitol knihy Losos pochybnosti. Kniha je o detektivovi Dirku Gentlym, který na jejím začátku odmítne případ s chybějící zadní polovinou kočky (ta přední je plně funkční a chová se stejně, jaok by tam ta zadní byla). Poté zjistí, že mu již několik týdnů někdo posílá slušné peněžní částky na účet, a protože to asi je za nějakou práci, rozhodne se sledovat pátého člověka, kterého uvidí. Ten ho dovede na let do Chicaga, kde Dirk dostane letenu na další místo, kde zrovna zkoumá nosorožce (jehož nosními dirkami se měl dostat do budoucnosti) když kniha končí. Škoda, že už ji Adams nikdy nedopíše.
 


Komentáře

1 Dark Angel | Web | 29. října 2009 v 14:07 | Reagovat

myslim ze sme :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama