- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Alenka v kraji divů a za zrcadlem - Lewis Carroll

22. listopadu 2009 v 12:49 | Upiirek |  C
Hlavní postavy: Alenka, bílý králík, královna, kotě Katka, bílá a černá šachová královna

Děj se odehrává: v kraji divů a za zrcadlem - ve snech

V kostce: klasická pohádka o neobyčejných snech


Dnes už se najde jen málokdo, kdo by o téhle pohádce minimálně neslyšel - patří k nejznámějším dílům anglické literatury a brzy vyjde film režírovaný Timem Burtonem. Když píšu pohádce, myslím vlastně dva příběhy, které jen já mám společně v jedké knize - Alenka v kraji divů a Za zrcadlem, a s čím se ta Alenka setkala. Než se poustím do popisování, můžu ještě dodat, že k oběma dílům Carrolla inspirovala skutečná holčička Alenka, která trvala na tom, aby jí vyprávěl příběh o Alence.

Ale nyní k samotnému příběhu. V první části se Alenka ve snu vydá za bílým králíkem, který se pořád dívá na hodinky a obává se, že přijde pozdě. Alenka se propadne králičí norou a dostane se do králíkova domu. Tam se zamotá do jídel a nápojů, které způsobují, že hned roste a hned se zase scvrkává. Když je veliká, pláče nad svou nemohoucností, a jako malá se pak málem utopí ve svých slzách, ale místo toho plave s mnoha zvířátky na břeh, kde se usuší při závodu.

Alenka se nějak znovu dostane do domu a napije se z lahvičky, a znovu vyroste, tolik že se už dovnitř nevejde a musí vystrčit ruku z okna a nohu strčit do komína. Pak se jí podaří zase scvrknout a uteče ven, kde se setká s houseňákem, a ten jí poradí, aby ujídala houbu z jednoho a z druhého konce, jeden jí zmenší a druhý jí zvětší. A tak si Alenka odlomila kousek z každé strany do kapsy. Pak objevila domeček vévodkyně, plný pepře, a když jí vévodkyně dala pohlídat své děťátko, vyklubal se z něj vepřík. Taky se tu setkala s kočkou Šklíbou. Poté se vydala na svačinu k Ševci a Zajíci Březňákovi a následovala cesta na královnino kroketové hřiště - královna, král i všichni poddaní byli karty. Královna chtěla hned každého popravit a král dával všem milost.

Kroket Alence moc nešel, snad proto, že měla hrát s plameňákem místo hole a s ježkem místo míčku. Poté jí královna odvedla k ptáu Nohovi, který jí odnesl k Paželvovi, který jí vyprávěl o svém životě. Pak se alenka vrátila ke královně, kde se konal soud o tom, kdo ukradl vdolky. Svědci byli různí blázni a nidko neřekl nic k případu, a Alenku to zlobilo. Nakonec se probudila.

V druhém příběhu se Alenka dostane za zrcadlo, kde je všechno obráceně. Tato část je sestavená jako šachová partie, Alenka jako pěšec táhne až na poslední políčko, kde se stane královonou. Mezitím se setká například s mluvícími květinami, komárem bez symslu pro humor a Tydlitákem a Tydlitkem, tlustými mužíčky, co jí vypráví báseň o mroži a tesaři. Další pohádkové, šachové i víceméně reálné postavičky jí dovedou přes šest potoků, a Alenka se opravdu stane královnou. Ovšem černá a bílá šachová královna jí to vůbec nedělají lehké. Nakonec se Alenka probudí a zjistí, že černá královna není nikdo jiný než její černé kotě Katka.
 


Anketa

Kdyby tu byla bleskovka, zapojili byste se?

Ne
Ano

Komentáře

1 czgreendaylucy | Web | 29. listopadu 2009 v 10:28 | Reagovat

hm....zajímavý....

2 Jakub | E-mail | 22. listopadu 2012 v 20:54 | Reagovat

je to k ničemu fakt

3 Upiirek | Web | 23. listopadu 2012 v 2:59 | Reagovat

[2]: Co konkrétně?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama