- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Irské pohádky - Joseph Jacobs

1. února 2010 v 18:18 | Upiirek |  CH-J
V kostce: princezny, obři a leprikóni v jedné knížce


Tahle kniha je vlastně výběrem z dvou knih keltských pohádek Josepha Jacobse (myslím, že jedna vyšla i v češtině). Tyhle pohádky se váží k Irsku, zeměpisně i duchem. Já jsem vybrala několik, které se mi nejvíc líbily, a které sem jdu vypsat.

Munachar a Manachar: Výborný příběh ne nepodobný našemu o slepičce a kohoutkovi. Dva mužíčci (nebo co to jsou), Munachar a Manachar, spolu jdou na maliny. Manachar ale pořád ujídá maliny svého souseda, a tak se Munachar rozhodne, že ho za to pověsí. Tady začíná ta podobnost, protože než Munachar postaví šibenici, musí jít pro dřevo, od dřeva k sekyře, od sekyry k brousku, od brousku k vodě a tak dále. No a když nakonec všechno získá a šibenici postaví, zjistí, že to nebylo k ničemu, protože Manachar mezitím ze všech těch malin prasknul.

Legenda o Knockmany: Příběh o tom, jak jeden obr (Cucullin) chtěl zbít druhého (Fin M'Coul), ale manželka toho druhého (Oonagh) ho přechytračila. Protože se obři nikdy předtím neviděli, manželka vydávala Fina za svého syna, s tím že jeho otec je ještě o moc větší a silnější, a tak Cucullin odešel s tím, že Fina už nikdy nebude vyhledávat a chtít ho zbít.

Mazaný zloděj Jack: Ze tří synů chudého farmáře byl Jack vždycky ten, co tropil neplechy místo práce. Když se synové rozešli do světa, Jack vlezl do domu šesti lupičů. Těm nakukal, že je mistr zlodějů. Oni mu nevěřili, ale když dokázal třikrát bez prolití krve okrást farmáře o zvíře, které vedl na trh, uznali ho svým vůdcem. On je ale přelstil a nejenže zvířata farmáři vrátil, sebe i jeho obohatil o slušnou hromadu zlata z lupičského pokladu. Potom se rozhodnul, že si vezme princeznu, ale král mu udělí několik úkolů, než mu to povolí. Jack chytře dokáže ukrást pečeni z jeho roštu, koně zpod jeho rytířů i prostěradlo z jeho postele, na kterém spal, a tak král uzná, že Jack všechno dokázal a princeznu mu dá.

Příběh McAndrewovi rodiny: Milý (a celkem škodolibý) příběh o sedmi bratrech, jejichž hloupost byla známá mezi všemi v okolí. Všichni začali s domky a dobytkem, ale postupně je přechytračili jejich sousedé úplně o všechno, až z nich byli žebráci. Ale tak někoho, kdo neví, které nohy jsou jeho, když leží nohama k sobě s šesti dalšími lidmi, asi ani jiný osud čekat nemůže…

Tak se mi zdá, že jsem vybrala jen málo příběhů o králích a princeznách, přestože je jich v knize taky dost. Co se dá dělat, snad příště… =)
 


Komentáře

1 czgreendaylucy | Web | 1. února 2010 v 19:31 | Reagovat

okey...jak chceš...

2 Dark Angel | Web | 5. února 2010 v 14:34 | Reagovat

promin, ze jsem je nesplnovala, ae chodim sem rada a nepisu komenty protoze mam vecne zaracha za blby znamku a za to ze jd)sem na mamu hnusna ae dobre kdyz to takhle chces....

3 elzik495 | Web | 5. února 2010 v 19:20 | Reagovat

ou jee samo že přežiju a moc díky n_n

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama