- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Další příběhy nečekaných konců - Roald Dahl

26. března 2010 v 20:02 | Upiirek |  D
V kostce: prostě příběhy nečekaných konců

Tyhle příběhy opravdu končí nečekaně, nebo přinejmenším lehce překvapivě. Většina z nich je milá, i když se našel jeden ve kterém se ukázalo dost šílenství a jehož konec nebyl zrovna optimistický. Obecně se mi příbehy líbily moc, četba byla pohodová a krátká a rozhodně mi ozvláštnila dobu, kdy jsem příběhy četla. Ale tak Roald Dahl je známý tím, že tohle se mu dařilo dobře. Teď k několika příběhům samotným.Odplata jest má, s. s r. o.
Hned první povídka ze sbírky si opravdu zaslouží být v příbězích s nečekanými konci. Dva muži se v ní ocitají v New Yorku a bez peněz. Aby si vydělali na živobytí, rozhodnou se založit si firmu, jenž by pro známé lidi sprostředkovávala odplatu za rúzně urážlivé nebo lživí články od novinářů. Mezi jejich nabídky patřilo například udělání monoklu nebo daní hada zbaveného jedu pod pedály auta dotyčného pisálka. Od takového nápadu by každý čekal, že se to nemůže podařit - o služby nikdo nebude stát, odhalí je policie... Ale oběma mužům se to podaří, vydělají si za pár zakázek slušnou sumu peněz, to pak vsadí a ještě znásobí, odsěhují se a sand žijí šťastně až do dneška.

Zvuková skříňka
Tato povídka je o muži, který sestrojil stroj, který mu umožňoval slyšet zvuk o tak vysoké frekvenci, že ho normálně lidské uši nezachytily. Za jeho pomoci zjistil, že každá růže, kterou jeho sousedka ustřihla, vydala ze sebe v tem moment jekot. Vydal se proto v noci do parku, aby slyšel, jestli bude křičet i strom když do něho zatne sekeru. A strom spustil hluboký, dlouhý řev. Muž zavolal doktorovi, aby přišel přístroj taky vyzkoušet a tak ho ujistil, že se nezbláznil. Doktor si nasadil sluchátka na uši, ale když muž zaťal sekeru do stromu podruhé, odlomila se velká větev doktor si sluchátka strhl a uskočil. Větev přístroj rozdrtila, a doktor neřekl, že by něco slyšel. Muž ho ale donutil aby "ošetřil" obě rány na stromě.

Jed
Muž usnul na gauči a když se probudil, myslel si, že na něm leží jedovatý had. Jeho kamarád a doktor měli několikahodinovou akci, kdy se snažili vymyslet a posléze realizovat plán na mužovu záchranu, a když se jim to povedlo, zjistili, že tam vlastně žádný had nebyl - muži se to nejspíš jen zdálo.

Zrození a katastrofa
Tady potkáváme matku, pobožnou a smutnou ženu, která má zrovna porodit ve městě kam se nedávno přistěhovala. Postupně nás matka a další seznamují s tím, jak je její manžel opilec a jak všechny jejich tři předešlé děti zemřely, jedno po druhém, v nízkém věku. Povídka nás donutí držet matce palce, aby tohle čtvrté dítě přežilo, a až ke konci zjišťujeme, že jde o paní Hitlerovou, která zrovna porodila syna Adolfa. To zanechává ve čtenáři velmi smíšené pocity, rozhodně zajímavý zážitek.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama