- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Villette - Charlotte Brontëová

20. března 2010 v 11:41 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: Lucie Snowová, Paul Emanuel, John Graham, Madame Becková, Paulina Mary Homeová, Ginevra Fansgawová

Děj se odehrává: někdy v polovině devatenáctého století převážně v městě Villette, Francie, a ze začátku v Anglii

V kostce: lidský charakter v podání mladé ženy budující si své místo ve světě


Celý příběh nám vypráví Lucie Snowová, která se nejprve zdá pouze sprostředkovatelkou příběhů jiných postav, ale nakonec se přece jen sama přesune do hlavní role. Lucie je angličanka, která nemá žádné příbuzní ani peníze. Rozhodne se vydat do Francie, kde doufá sehnat místo jako učitelka angličtiny.

Cesta ji zavede do města Villette, a tam do penzionátu Madame Beckové, kde se stane nejdřív bonou dětí madame, ale zanedlouho opravdu povýší na učitelku. Ovšem její život je dost osamělý. Její povaha se neslučuje s dalšími lidmi v penzionátu - lidi hloupí, marniví, s potřebou řídit životy ostatních... Lucie nebyla natolik přizpůsobivá aby se s někým více spřátelila.

Pak ale náhodou narazí na svoji kmotru a jejího syna, doktora Grahama. Ti se znovu stanou jejími přáteli, Jane však sítí k doktorovi něco víc, ovšem uvědomuje si že doktor v ní vidí pouze přítelkyni a tak své city pohřbí; nakonec jí přejdouo úplně, což dokáže opravdovou podporou další staré, avšak znovuobjevené známe Pauliny, která se do Grahama zamiluje a nakonec se s ním šťastně vdá.

Dějí se i další věci, a v příběhu figuruje i záhadný duch jeptišky, který se Lucii občas zjevuje (a nakonec se racionálně vysvětlí), ale my se teď pojďme soustředit na Lucii. Lucie si s časem získá dalšího přítele, tentokrát mezi zdmi penzionátu - profesora literatury Paula Emanuela. Profesor má potřebu mít vše pod kontrolou a drobnohledem, a je velice náladový - je schopen se ráno na Lucii usmívat a odpoledne se s ní skoro do krve pohádat, ale nakonec se vždy ustálí ve svém přátelství. Jednu z překážek mezi nimi tvoří fakt, že Lucie je protestantka a profesor katolík, ale i tu nakonec překonají vzájemnou tolerancí.

Nikdo z lidí, kdo má na profesora vliv, si to nepřeje a všichni se mu snaží zabránit, ale on nakonec pomůže Lucii split její přání - pronajme pro ni byt, ve kterém si Lucie může zařídit vlastní malou školu, a nakonec jí slíbí, že až se vrátí ze své cesty do Ameriky, kam musí na tři roky odjet, tak spojí svůj život s jejím, což Lucii vydá za bohatý zdroj štěstí spolu s dopisy, které jí posílá.

Ovšem konec není tak optimistický jak by se dalo čekat. Když se Paul Emanuel vrací lodí přes Atlantik, vypuknou nad mořem bouře trvající celý týden a potápějící hromady lodí. Není však řečeno, jestli i tu jeho.

ukázka:
A tady už přestaňme: už bylo řečeno dost. Nezarmucujme tiché, laskavé srdce, ponechme jeho slunné obraznosti naději. Ať si představuje líbeznou radost, znovuzrozenou z veliké hrůzy, neskonalé blaho nad zachráněním z nebezpečí, zázračné vysvobození ze smrtelného strachu a závratnost šťastného návratu. Ať si představuje shledání a další spokojený život!
Madame Beckové se vedlo dobře po všechny dny jejího života, stejně i otci Silasovi; paní Walravensová se dožila devadesáti let.
Sbohem!

Tenhle konec sice říká, že nechává možnost šťastnému návratu a následnému životu, ovšem zároveň ukazuje, jak by takové domněnky byly naivní. Spíše poukazuje na pravděpodobnou možnost že Paul Emanuel se utopil a Lucie po vší své práci a strastech nakonec přece jen bude sama, zatímco Madame, otec Silas a paní Walravensová (kteří se projevují jako záporné postavy, a navíc můžou za to že Paul Emanuel odjel do Ameriky) v klidu dožijí zbytky svých životů. Dívejte se na to jak chcete, s nadějí nebo reálnýma očima, alespoň si můžete vybrat, což mnoho knih tak otevřeně nenabízí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama