- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Trůn pro mrtvého - Jenny Nowak

14. května 2010 v 18:24 | Upiirek |  Jenny Nowak a její knihy
Hlavní postavy: Vlad, Mihaila, Mihnea, Radu, Alexis, Andria

Děj se odehrává: koncem patnáctého století hlavně v Transylvánii

V kostce: Vlad je nucen "vstát z mrtvých" a opět vládnout


Tato kniha je druhá v řadě o Vladu Belovi, transylvánskím knížeti a nemrtvému, živícímu se ženskou krví. V první knize se Bela postaral, aby všichni viděli jeho smrt, a on se tedy mohl nikým nerušen uklidit do ústraní spolu s Alexis. Spolu se usadili na Snagově, ostrově sebevrahů, kde jim společnost dělalo jen několik mnichů a sester, přebývajících ve zdejším klášteře.

Ale neexistuje žádné "šťastně až do konce věků". Alexis umírá, sklacuje jí pomalá ale zato ničivá nemoc. Vlad u ní zůstává, ale je nucen od ní odjet, když onemocní Mihaila, dcera jeho neteře Alexis a pokračovatelka dračího rodu. Alexis s Michailem si už neví rady, a tak pro něj Michail zajede - a Vladovi se podaří Mihaile nadpřirozeně ulevit, i když je u ní jen když spí, protože ho kromě jejích rodičů mají za mrtvého a on chce, aby to tak zůstalo - Mihaila ale stejně ví, že žije.

Vlad je taky první, za kým se vydá, když je napadena spolu s doprovodnou družinou, matkou a mladším bratrem Mihneou. Napadnou je žoldáci Radua z Krašiny, pána, který už Vlada jednou zradil a prohlásil se za knížete, a nyní chtěl to samé udělat Michailovi. Jeho muži měli za úkol zajmout Mihneu, ale Mihaile se i s ním podaří ujet. Není to bohužel na dlouho, Raduovi muži je objeví a přivedou mu je. Mihnea je tedy zajat a Mihailu Radu znásilní a pak hodí psům - netuší, že ona dokáže psům uniknout a přežije, a konečně se dostane na Snagov.

Zatímco se na ostrově vzpamatovává, Michail se konečně vrátí domů a vyjede za Raduem, aby získal syna zpět. Na oplátku ale musí podepsat, že mu postupuje knížectví, a Radu ho pak zajme místo jeho syna - pološíleného, protože mu Radu řekl, že Mihaila nepřežila. Ta se ale mezitím vzpamatuje a s Vladem pomalu cestují zemí a kazí plány všem Krašinovým rytířům, a taky nutno podoknout že se sblíží - víc než dost. Když to později zjistí Andria, mimo další věci Vladovi vyčte, že podvádí Alexis, on ovšem oponuje že s Alexis jsou jedno tělo, jedna duše, a tak ji nemůže ničím podvést. A nakonec, Alexis stejně nedlouho po jejich sblížení umře, a přestože ji Vlad vlastnoručně pohřbí v kapli, nedá se úplně smazat dojem, že je konečně z cesty...

Když se Vlad konečně dostane k Andrie a všem věrným, je země v zoufalé situaci - Michail je někde uvězněný, jeho syn Mihnea je příliš mladý, než aby vládl, a pokud to nechají být, bude to jako by podporovali Raduovo prohlášení se za knížete. Vlad je proto nucen se znovu ujmout trůnu. Říká si teď sice Vlad z Lugoše, ale nakonec už ani nezastírá, že je to původní Vlad Bela, dokonce toho faktu využívá ve svůj prospěch.

Země pořádá turnaj, a je zvykem, že kníže sedí na vyvýšeném místě. Tentokrát se ale připraví speciální lóže dvě - jednu pro Vlada a jednu pro Krašinu. Vlad tohoto turnaje využije, aby nejen zesměšnil Radua a otevřel oči mnoha jeho bojovníkům, ale taky aby mu oplatil, co provedl Mihaile - proto pánu z Krašiny v souboji rozdrtí rozkrok tak, že už mu ho nikdo nedá dohromady, a on už žádné ženě neublíží. Vlad věří, že nechat ho žít bude horší trest, a tak ho nezabije. I přesto pán z Krašiny pořád intrikuje proti němu, a zařídí, aby Michaila už nenašli živého.

Vlad tedy musí udržet trůn pro Mihneu, a daří se mu to celkem dobře. Jediné, co ještě stojí za zmínku, je to, že král Matyáš, který Vlada předtím dvanáct let věznil, se rozhodl mu, živému či nemrtvému, vrátit to pokoření, kterého se mu dostalo, když byl Vlad propuštěn - chce ho donutit k vazalskému slibu a navíc ho oženit s Érzsbet, svou příbuznou a ženou, která jeho samotného odmítla za milence - byla by to odplata i pro ni. Vlad si to ale zařídí po svém - před vlastníma královýma očima se jí zakousne do krku, a krále z toho trefí a zemře. Paní Érzsbet (spolu se zmánkami o panu z Bathory se zdá že jde o slavnou Čachtickou paní) pak chtějí královi rytíři zabít, aby se taky neproměnila v upíra (nevědí, že by musela nejdřív pít Vladovu krev), a Vlad se rozhodne ji radši vzít s sebou. Ona nakonec bude celkem šťastná, už proto že kníže dodrží svůj slib a nikdy víc se jí nedotkne.

Nakonec Mihnea dosáhne správného věku a Vlad mu pomůže získat odvahu i věrnost svých rytířů, a sám pak odjede spolu s Mihailou na Poenari, kamennou pevnost ukrytou mezi horami a téměř k nenalezení...
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama