- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Ztracený symbol - Dan Brown

18. května 2010 v 14:42 | Upiirek |  Dan Brown a jeho knihy
Hlavní postavy: Robert Langdon, Katherine Solomonová, Malach, Peter Solomon, Sató, Warren Bellamy

Děj se odehrává: zhruba v současnosti ve Washingtonu, před rokem 2012

V kostce: další honba za "pokladem" skrze nekonečné luštění symbolů


O této knize jsem toho slyšela před četbou docela dost. Jedna kamarádka ji vychvalovala do nebe, další říkala že je příšerná. Někde jsem taky četla, že se Brown pořád ještě nenaučil psát, ale sláva stačí k tomu aby ho všichni četli. Tak jsem byla zvědavá, jak kniha zapůsobí na mě.

A výsledný dojem nebyl špatný. Dobře, ze začátku se mi nelíbilo, jak Brown nadužívá šokové věty - takovou má končit třeba kapitola, nemá být za každým odstavcem. Ale kromě toho a kromě několika chvil, kdy jsem věděla, co o pár stránek dál přijde, si myslím, že se tahle typická brownovka povedla.

Vše se odehrává během ani ne čtyřiadvaceti hodin - úctyhodné na knihu s 460 stranami. A hledaným objektem je jediné slovo, které má pomoci porozumění Dávných Mystérií, a vůbec pomoci člověku porozumět sám sobě a moci své mysli, a vlastně se tak proměnit v boha (nebo ho v sobě odhalit).

Hlavními aktéry - kromě Roberta Langdona, který už se objevil v knihách Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda (i ve stejnojmenných filmech), jsou členové rodiny Solomonových. Peter Solomon, nejvýše postavený washingtonský zednář, který se snaží ochránit ono tajemství, jeho sestra, kretá na to tajemství sama přichází za pomoci moderní vědy, a jeho syn, o kterém si všichni mysleli, že zemřel, ale který se ukázal být hlavním záporákem celé knihy (to je mimo jiné jedna z těch věcí, co jsem uhodla předem). Ten se snaží zjisti to jedniné slovo, aby si ho mohl napsat na temeno, poslední nepotetované místo svého těla, a tím dokončit svoji proměnu, zemřít a stát se démonem. A protože vše musí skončit dobře, tak se mu jeho přeměna nepodaří...

V knize se jako obvykle objevuje mnoho zajímavých teorií, historických upřesnění a faktů. Využívá se zde například fakt, že člověk po smrti lehce ubude na váze - v knize je to připsáno úniku duše z těla, k čemuž se balí teorie že každá myšlenka má opravdovou hmotnost, čili působí gravitační a podobnými silami, je tedy skutečně schopná pohybovat reálnými předměty... a víc lidí, větší síla. Rozhodně je zajímavé se tím pročítat a uvažovat, kolik je kde pravdy a kde jen autor vaří z vody.

Obecně se mi kniha líbila, má ještě lepší efekt než akční film, protože v knize můžete sledovat pochody v lidské hlavě a sžívat se s nimi... Plus ukažte mi tak dlouhý akční film. Každopádně říkám: přečtěte si.
 


Komentáře

1 lucka | 1. ledna 2011 v 22:38 | Reagovat

ty jo s tim synem seš  dobrá mě to sice nějak nesedělo a nakonci jsem koukala jako puk =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama