- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Pravá krev: Mrtví odcházejí - Charlaine Harrisová

16. června 2010 v 16:45 | Upiirek |  Charlaine Harrisová a její knihy
Hlavní postavy: Sookie, Eric, Niall, Sam, Jason, Mel, Bill, Breandan,

Děj se odehrává: zhruba v současnosti v Louisianě

V kostce: Sookie má po svatbě a vlko- a další dlaci se odhalují světu


V první kapitole této v pořadí již deváté knihy se vlkodlaci a všichni další lidé proměňující se ve zvířata veřejně odhalují světu, stejně jako předtím upíři. To taky znamená, že v baru se Sam promění v kólii, a konečně odhalí celému městu Bon Temps tuto svoji schopnost. Většina lidí to přijme dobře nebo se s tím alespoň postupně smíří, ale Arlene, která je už tak proti upírům a členka Společenstva Slunce, dá ihned výpověď, protože pro "zvíře" pracovat prostě nemůže. Ale Sam má důležitější věci na starost - jeho matka odhalí svoji schopnost svému manželovi a ten ji postřelí, a tak se Sam vydává za ní do nemocnice (on je ve vězení) a dává bar na těch několik dní na starost Sookie.

Sookie tuto povinnost na sebe vezme, aniž by tušila že i tak bude mít problémů až dost. Pro začátek dostane od Ericova pomocníka balíček, který má Ericovi předat před svědky ještě tu noc ve Fangtasii. Ona to udělá - a protože je v balíčku rituální nůž, za jehož pomoci už si oba vyměnili krev, Sookie si tak nevědomky přichistá i odsouhlasí vlastní upíří svatbu s Ericem. Po předání nože je vše hotovo, a Sookie už s tím nemůže dělat nic jiného než se se na Erica naštvat, což by stejně nepomohlo, a navíc on to udělal "jenom" proto, aby ji uchránil před novým králem Louisiany. Každopádně, pokud by teď chtěla Sookie chodit s někým jiným, bylo by jeho povinností se nejprve Erica dovolit, a žádný upír mu ji nemůže vzít.

Kromě Erica se na Sookie pověsí taky dva agenti FBI. Doslechli se o tom, jak pomocí telepatie s Barrym zachraňovala lidi z rozmetaného hotelu, a chtěli zjistit jestli je to pravda, jak najít Barryho a případně Sookie zaměstnat, i když ona o nic z toho nestojí. Ovšem jejich vyptávání přeruší telefon, oznamující mrtvolu za barem. Na kříži je tam přibytá Crystal, Jasonova těhotná nevěrná manželka, stále částečně přeměněná v pantera. Neví se kdo to udělal, ale hodně lidí hádá že je to vražda ze záště, protože Crystal patřila k panterodlakům.

Ale to by nebyla správná Pravá krev, kdyby Sookie někdo neusiloval o život, a ne jen jednou. Velkou část knihy stráví Sookie strachem z toho, že ji zabijí víly (a víláci). Její pradědeček Niall je totiž jeden ze dvou zbývajících vílých princů, a ten druhý, Breandan, s ním prakticky v ničem nesouhlasí, a oba se navzájem snaží vyřadit jeden druhého a své následovatele, a Sookie je důležitá nejen pro Nialla, ale i pro jeho nepřátele. Jednou se dokáže ubránit, díky znalosti faktů že železo a citrónová šťáva jsou pro víly vražedné. Ovšem víly jsou silné a mocné magické bytosti, narozdíl od upírů a vlkodlaků nemají s lidmi nic společného kromě podoby a vraždění si umí užít jako nikdo. Sookie se proto odvolá na pomoc k upírům, jejichž krále zachránila, a k vlkodlakům ze Shrevportu, jakožto přítel klanu. A samozřejmě je důležitá pro Erica, který sám s ní tráví čas a opět se z nich stanou milenci, tentokrát aniž by Eric musel přijít o svojí osobnost a paměť.

Ovšem víly nejsou jediná hrozba. Arlene zavolá Sookie a chce se sejít a promluvit si, a Sookie se vydá k ní domů. Něco jako šestý smysl jí ale říká, aby zaparkovala dál a došla k Arleninu domu zezadu schovaná v porostu. To jí nejspíš zachrání život, protože tak zjistí, že Arlene ji k sobě jen nalákala a sama i s dětmi se rozhodla zmizet, zatímco Sookie se měla stát obětí dalšího ukřižování dvěma muži ze Společenstva. Sookie a má dost rozumu na to aby zavolala policii a Andy Bellefleur i s oběma agenty FBI se tam objeví. Dojde k přestřelce, jeden člen Společenstva zemře, detektivka FBI je postřelená, jinak jen škrábance. Sookie díky svému čtení mysli zjistí, že i když ji chtěli ukřižovat, pouze se inspirovali první smrtí, nezapříčinili ji.

Víly jsou chytré a vyřadí ze hry Sookiina vlkodlačího strážce, a ona proto zavolá Jasona, aby s ní byl místo něj. Jason souhlasí, a Sookie se taky setká s jeho novým přítelem panterem Melem. A zjistí, že Mel je zodpovědný za smrt Crystal - vyjížděla po něm, i když byla ženatá a Mel je gay, až se neudržel a praštil ji; ovšem nechal jí u svého auta, neukřižoval ji. I přes to ale Hotshotští zařídí svoji spravedlnost a Mel nepřežije, aby to mohl ještě někdy vyprávět.

Když se Sookie vrací sama domů (už by ji nenapadlo jít za Jasonem), je napadena a unešena dvěma vílami - bratrem a sestrou pracujícími pro Breandana (jsou to taky ti dva kteří ukřižovali raněnou Crystal). Ti ji mučí, ostrými zuby i nástroji, bolest není příliš popsaná a nejspíš se nedá představit. Trvá dlouho než ji Bill a Niall najdou a dvě víly odpraví. Bill je ale zraněn a otrávený, stříbro na koncích zubů jedné víly se mu dostalo do organizmu, a Sookie je na tom taky mizerně.

Když se probere, je v nemocnici nebo budově doktorky Ludwigové, která se zabývá zraněnými nelidskými bytostmi a zraněními jimi způsobenými. Eric jí dá hodně ze své krve, ale nemůže ji vyléčit úplně, už tak je pouto mezi nimi příliš silné. Ale ještě není konec - všichni v nemocnici kdo můžou chodit utíkají, protože se blíží Breandan s ostatními vílami, aby se konečně zbavili Sookie a porazili Nialla. Nadhcází malá bitva, Claudine zemře a není jisté že Bill nakonec přežije, ale podaří se Breandana porazit a Niall jako jediný žijící vílí princ přebírá vládu. Sám ale řekne Sookie, že brzy uzavře portály mezi lidským a vílím světem, protože víly jsou pro lidi příliš nebezpečné, a tak se musí rozloučit. Nakonec ještě řekne, že "ten upír není špatný chlap, a miluje tě", a zmizí dřív, než se Sookie stačí zeptat, kterého upíra má na mysli.
 


Anketa


Komentáře

1 aleera | E-mail | Web | 29. června 2010 v 12:13 | Reagovat

Ahoj,zdravím, chci se zeptat, ty jsi četla díly 5-9 v angličtině? a případně,kde jsi je sehnala? díky za odpověď ;)

2 Upiirek | Web | 1. července 2010 v 9:59 | Reagovat

[1]: vše jsem četla v aj... a určitě to najdeš na netu kdekoliv ke stažení nebo knížky na amazonu ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama