- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Krvavé býlí - Jenny Nowak

30. července 2010 v 11:37 | Upiirek |  Jenny Nowak a její knihy
Hlavní postavy: Vlad, Sofie z Drohoie, Radu z Krašiny , Voica, Neagoe Basarab

Děj se odehrává: na přelomu 15. a 16. století v Transylvánii

V kostce: definitivní konec Radua a obroda dračího rodu


Tato, již třetí kniha transylvánské edice z pera Jenny Nowak volně navazuje na předchozí část Trůn pro mrtvého. Ani tentokrát nezůstává život dlouho klidný a relativně bezproblémový. Transylvánská kněžna, manželka Mihney, umírá a zanechává za sebou jen dítě, holčičku jménem Ruxandra (krátce Xandra) z Langley. Mihnea ji odveze na Poenari, kamennou pevnost schovanou v horách, kde sídlí Vlad i s milovanou Mihailou. Vlad neochotně souhlasí, že ji u sebe nechá, a Mihnea odjede.

Není mu ale dáno dlouho žít - stačí akorát z žalu spát s Voicou, nejlepší přítelkyní jeho zesnulé ženy. Poté se ale objeví Neagoe Basarab, falešný syn již mrtvého Basaraba Tinara, který Mihneu s najatou silou žoldáků přemůže, zabije a sám se prohlásí knížetem Transylvánie. Na podporu si přivolá turecké vojáky, a je jasné, že je jen nastrčenou loutkou - plán vyšel z hlavy někoho jiného, komu říkali Hlas bez tváře.

Hlas bez tváře chce vyvraždit všechny potomky dračí krve, po Mihneovi pošle žoldáky do hor hledat Poenari, a podaří se jim dostat i Mihailu, i když už nestihnou utéct Vladovu hněvu. Ten má teď mnoho starostí - nemůže násilím odebrat Basarabovi trůn a dát jej jinému, protože je jasné, že by bojaři nového vůdce stejně nerespektovali, a tak se musí akorát postarat o to, aby Xandra a Voica, která u něj našla ochranu, přežily, a aby Mihneovi děti vyrostly a mohly se trůnu ujmout poprávu.

Na pomoc s výchovou Xandry k sobě přivede Sofii, ženu již mrtvého pána z Drohoie, který byl zrádcem a surovcem ale jehož synové Vladovi oddaně sloužili. Sofie a Vlad se spolu postupně zapletou, i když ona nejdřív musí překonávat strach způsobený vzpomínkami na surovosti jejího muže.

Hlas bez tváře se chce naposled zbavit i Vlada a pošle pro něj turecké vojáky. Těm se podaří ho zajmout a podle rozkazu ho dovlečou až k Hlasu bez tváře. Ukáže se, že je to celou dobu Radu z Krašiny, který byl mocným nepřítelem i v předešlých knihách. Vlad se ale díky předstírání, že mu stříbro ubližuje, dokáže osvobodit a Radua zajmout - i když to není nejjednodušší, protože Radu, kterého Vlad dříve vykastroval, je teď obrovskou horou sádla která se sotva hýbe. S ním jako rukojmým a s Dahšurem, asi desetiletým tureckým chlapcem který mu tak nějak padl do oka, poté ujede pryč a vrátí se ke svým a nakonec i na Poenari. Tam zaměstná Radua v kamenolomu kde on později umírá, přičemž si zavolá Vlada a prozradí mu, že chtěl jeho trůn celou tu dobu jen proto, že je to jeho bratr - Vlad starší neodolal jeho matce, ač vdané. Poté skoná.

A nakonec přirozrnou smrtí umře i Andria, Vladova neteř a matka Mihaily a Mihney. Přijdou si pro ni mrtví předkové, všichni kromě Alexis. Vlad tedy jede na ostrov a pláče nad jejím hrobem...
 


Komentáře

1 K2 | Web | 19. srpna 2010 v 8:10 | Reagovat

Tohle je krásná knížka.. mám ráda všechny díly ze ságy Dračí krev... x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama