- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Simpsonovi & filozofie: Homer myslitel

13. září 2010 v 16:10 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
Tato kniha je vlastně sběrem esejí na téma Simpsonovi a filozofie od mnoha různých autorů (a překladatelů), než aby to byl ucelený příběh nebo jediná idea. Různí autoři se k tomuto spojení staví různě - někdo vykládá Simpsonovi pomocí filozofie, jiný zase filozofii pomocí Simpsonových. Leckde se názory různých autorů rozcházejí, což samo o sobě přispívá k tomu, aby se lidé při čtení občas zamysleli a tím do sebe trochu té filozofie dostali. Samozřejmě lze ke knize přistupovat jako k Simpsonovým, tedy jak nadlehčeně bez většího přemýšlení nebo naopak pečlivě a uvědoměle, a celá škála mezi tím. Já si třeba knihu jak užila, tak se z ní poučila.


Kniha má čtyři části. V první jsou postupně rozebráni všichni členi užší rodiny Simpsonovi (Homer, Líza, Maggie, Marge a Bart). Eseje jsou dost rozdílné, ať už kvůli různým spisovatelům nebo různým zkoumaným postavám, nabízí ale málo (i více) známé a zkoumané pohledy na oblíbené postavičky a u některých jsem se vysloveně bavila (plus se naučila něco například o Nietzschem).

Další části pojednávají o tématech, etice a filozofii v Simpsonech, některé jdou do vysvětlování fungování tohoto pořadu, jiné za jeho pomoci ilustrují abstraktní pojmy jako "myšlení" z pohledů slavných filozofů. A na závěr nechybí seznam všech epizod Simpsonových v češtině a angličtině, což může pomoci s orientací.

Obecně jsem si knihu užila a hodlám si přečíst i další díla z této edice, a to Harry Potter a filozofie, Pán prstenů a filozofie, Quentin Tarantino a filozofie a Monthy Python a filozofie (jestli se mi to podaří je už věc jiná). Na toho Harryho Pottera se obzvlášť těším, dětinskost je skvělá =o) Ale nejdřív si samozřejmě musím pustit pár dílů Simpsonů.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama