- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Harry Potter & filozofie

1. října 2010 v 17:02 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
Tahle kniha patří do stejné edice jako Simpsonovi & filozofie, Pán prstenů & filozofie, nebo taky Quentin Tarantino & filozofie nebo Monty Python & filozofie (na tuhle se obzvlášť těším). Kniha je také složena z mnoha esejí od různých autorů, ovšem tentokrát je rozdělena na čtyři části podle tématu, pojmenovány podle čtyř Bradavických kolejí. Na závěr je taky přidáno pár trefných citátů filozofů různých dob a něco málo o autorech spolu s vtipnými potterovskými přídavky (Jason tráví volný čas pravidelným sledováním zpomalených záběrů speciální edice "Nejstrašnější zranění famfrpálových zápasů", která vyšla na DVD.)


První část je skutečně nečekaně věnována Nebelvíru. Řeší se tu odvaha, pokrytectví a sebeklam, přátelství a nakonec rovnoprávnost. Eseje nejsou špatné, i když s některými nemohu úplně souhlasit - například ta o sebeklamu se odvolává na Dursleyovi jako na jasný důkaz, což mi skutečně nesedí, protože na vymyšlené postavě se dá ledacos obecně platného ukázat, ale ne prokázat.

Další je Mrzimor, zabívající se převážně etikou a morálkou - rozhodně zajímavá část ukazující i na problém, že nejen otevřeně zlí lidé někdy konají zlo, ale ti pouze ignorující mohou napáchat větší, ale taky to, že to že teď například neřešíme osvobození domácích skřítků z nás ještě nedělá monstra: jsou jednoduše i horší problémy o které se musíme starat přednostně.

Třetí v řadě je Zmijozel, zabývající se ctižádostí, zlem a opět morálkou: nezdá se náhodou, že se Harry až moc často chová podle svých vlastních pravidel, lže aby se dostal z maléru, a vůbec si morálku ohýbá podle toho jak se mu to hodí? Odpověď najdete v eseji Davida Baggetta, nebo alespoň jeho názor, který vám pomůže přemýšlet a vybudovat si vlastní.

Poslední čásní je Havraspár s podtitulkem Všehochuť témat z metafyziky. A skutečně: řeší se tu hlavně prostor, čas a předpovídání budoucnosti - je li budoucnost předpovězená, existuje svobodná volba a nese někdo následky za své činy? Esej nakonec optimisticky vyznívá pozitivně, tedy že ano, ale chvílemi mi trnulo u srdce abych nenašla nějaký těžko vyvratitelný důkaz o opaku.

Na závěr snad jen dodám, že tyto eseje vznikly po vydání páté knihy, takže v nich není použito nic z posledních dvou - je jen na čtenáři, aby si vybavil a promyslel příklady a scény z Prince dvojí krve a Relikvií smrti. Každopádně zajímavá četba.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama