- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Noci v cirkuse - Angela Carterová

12. března 2011 v 12:11 | Upiirek |  Angela Carterová a její knihy
Hlavní postavy: Fevvers, Walser, Lizzie

Děj se odehrává: na přelomu 19. a 20. století v Londýně, Petrohradě a na Sibiři

V kostce: hromada krásných exotických a neuvěřitelných obrazů - jako návštěva cirkusu

Tahle kniha je rozhodně zajímavý exemplář nerealistického umění. Nejenom že sama vypráví o cirkuse a cirkusácích, ale samotné její čtení je jako návštěva cirkusu - je plná fantastických příběhů, které se v živých barvách odvíjejí před očima jako kdybyste byli na tripu; nevím jestli existuje filmová adaptace ale rozhodně by měla, protože by to určitě stálo za to.

Vše je rozděleno do tří částí, podle místa kde se příběh odehrává - ale tyto části se liší i jjinými věcmi než jen umístěním. První na řadě je Londýn; celá tato část se v zásadě skládá z interview, ve kterém mladý novinář Walser poslouchá příběh Fevvers, okřídlené ženy a senzace cirkusu. Touhle dobou si čtenář ještě nemůže být jistý, zda příběhy, kterými ho Fevvers krmí, jsou myšleny vážně nebo ne - růst jejích křídel a učení se létat, místo v "muzeu" pro příšery a fantastické zrůdy a zrůdní lidé... Zní to jako vymyšlený příběh. Na konci této části se Walser rozhodne odjet s cirkusem inkognito a napsat sérii článků o cirkusáckém životě; Fevvers ho fascinuje a on jí hodlá následovat.

Druhá část je asi nejvíc rozstříštěná do mnoha různých příběhů všech členů cirkusu, gotických, plných barev a stínů, utrpení a šílenství... Zárověň pozorujeme Walsera jak se stává klaunem a jak tedy funguje život v cirkuse, jak show musí pokračovat i když je někdo smrtelně zraněný, ať se děje co se děje show jde dál, a jak Fevvers tak Walser v téhle části jsou ohroženi na životě během představení. Nakonec celá společnost - nebo to co z ní zbude - opustí Petrohrad.

Ve třetí části se už žádné představení nekoná - vlak má totiž nehodu, i když to není žádná náhoda ale pokus lidí vyhoštěných na Sibiř zachránit si kůži a vrátit se domů. I tady se odvíjí víc příběhů, ale pro změnu je tu i hlavní děj; při havárii se mnoho lidí zraní (Fevvers si zlomí křídlo - najendou je jisté že její křídla jsou, v rámci knihy, "reálná") a většina společnosti je unesena právě oněmi vyhoštěnými lidmi. Ne tak Walser, ten ale ztratí rozum z ohromné rány do hlavy; a my čtenáři čekáme až do konce knihy jestli se Fevvers, které se taky začal líbit, podaří ho najít a jestli se mu vrátí rozum u obojího je nakonec odpověď ano, aspoň že tak.

Kniha je vážně zajímavá a plná fantastických obrazů, ale je třeba ji pozorně sledovat pokud se nechcete ztratit - časté, nijak neohlášené změny v tom čí příběh se vypráví nebo kdo ho vlastně vypráví vyžadují soustřdení. Avšak pokud chcete nechat svou obrazutvornost využít všechny možnosti a nehledáte realitu ale spíš únik z ní, tahle kniha vám určitě pomůže.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama