- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

This Sporting Life - David Storey

1. března 2011 v 8:04 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Arthur Machin, paní Hammondová, Weaver, Slomer, Maurice, Johnson, George Wade

Děj se odehrává: v polovině dvacátého století v Anglii

V kostce: kus života "obyčejného" hráče rugby


Tahle kniha, nyní padesát let stará, se zabývá - a je vyprávěna - Arthurem Machinem. Dotýká se i jeho předešlého života, ale hlavně se soustředí na jeho rugbyovou kariéru, od přijetí do týmu po moment, kdy si začne uvědomovat svůj věk. Vyprávění se stáčí do kruhu, což je velmi oblíbená technika; ze začátku potkáváme Arthura, když mu vyrazí zuby a on si jde zařídit falešné, a poslední větra knihy mluví o tom, jak si vrátil falešné zuby zpátky do úst - abychom si připomněli začátek a vůbec celý příběh.

Jak už jsem řekla, hlavně se kniha potýká s Arthurovou rugbyovou dráhou. Ale je v ní i další příběh - příběh Arthura a jeho paní domací, paní Hammondové, vdovy jen asi o dvanáct let starší než je Arthur, se dvěma nalými dětmi, do které se Arthur zamiluje ale která mu nedokáže - a snad nechce - uvěřit a odežene ho od sebe pryč, i když on trvá na tom, že s ní bude. Ona nakonec zemře, a je řečeno lékařem, že za to hlavně může nevůle žit, což může být dost dobře Arthurova vina.

Co dále říct? Kniha není příliš dlouhá, a i když mě téma rugby nezajímalo, pročetla jsem se jí velice rychle a se zájmem - při čtení se prostě zapomenete a najednou jste o deset stran dál. Navíc stojí za to popřemýšlet trochu o charakterech v knize a o tom, jak moc je - nebo doufejme byla, protože bití žen je v ní zřejmě v pořádku - podobná realitě. Každopádně nemám proč odrazovat =)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama