- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Krvavá komtana - Angela Carterová

3. června 2011 v 12:10 | Upiirek |  Angela Carterová a její knihy
V kostce: vezměte pár pohádek, přidejte krev, sex, tmu a tajemství, a stejně se Angele ani nepřiblížíte...

Tahle knížečka je úžasná, podivnostmi se to v ní jen hemží a děti by se těchhle pohádek bály až tak do patnácti. Pokud vás táhne gotická literatura a chcete ten text trochu sušší, nehledě na nový pohled na oblíbené pohádky, tak se vykašlete na E. A. Poea a pusťte se do Angely, jejíž pohádky se odehrávají ve dvacátém století a některé konce jsou opravdu nečekané.


V knížce najdete deset různých příběhů, já vám ale příblížím jen tři. První jsou Námluvy pana Lva, což je jedna ze dvou verzí Krásky a zvířete, které v knize najdete. Jde o je děsivou ale víceméně klasickou verzi, ve které se Kráska nakonec zkazí a zapomene, že slíbila Zvířeti vrátit se na jaře za ním, a Zvíře začne umírat. Jeho věrný pes Krásku najde a ta se za Zvířetem vydá. Její zkaženost je poznat když hledá Zvíře za světla svého nového zlatého zapalovače. Ale nakonec vše končí klasicky - pan a paní Lvovi si vykračují po zahradě.

A co takhle Kocour v botách? V Angelině verzi se kocour snaží svému pánovi dopomoci k panně, která je vdaná za impotentního muže a nesmí ze své věže ven, jen v neděli do kostela. Kocour se je ale nesnaží dát dohromady, naopak si myslí, že když si jeho pán vrzne tak ho ta náhlá láska přejde a bude klid. To nakonec nevyjde, oba lidé po sobě touží dál, a tak je nakonec vše vyřešeno smrtí jejího manžela, po které se oba mladí lidé mohou dát zase dohromady.

V knize najdete i dvě verze Červené Karkulky. V té první, s názvem Vlkodlak, se dozvíme že malá Karkulka, co se vydá navštívit nemocnou babičku, bydlí v místě kde příšery chodí po zemi a i nejmenší děti proto musí u sebe mít denně broušené nože. S jedním takovým vyrazí i Karkulka, a kupodivu samozřejmě potká vlka. Je ale trénovaná a podaří se jí useknout mu tlapu, a vlk uteče. Když ale Karkulka dorazí k babičce, ta se zmítá v posteli a Karkulka zjistí, že jí chybí ruka. Tak ji vydá vesničanům a ti s ní naloží podle prastarých tradic - čarodějnice, nebo příšery, nemají zůstat naživu. A aby to skončilo všechno dobře, Karkulka zůstane bydlet v babiččině domě a prosperuje tam.

Ještě dodám, že podle druhé verze Červené Karkulky, Společenství vlků, byl natočen stejnojmenný film. A na závěr: no nezdají se vám tyhle verze prostě neuvěřitelné?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama