- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Nemrtvý - Jenny Nowak

23. srpna 2011 v 14:35 | Upiirek |  Jenny Nowak a její knihy
Hlavní postavy: Bela, Bridget, Pembry, Branico, Liane, Boris Karloff, Dean Reevesová

Děj se odehrává: v Rumunsku a v Americe v první polovině 20. století

V kostce: skutečný Dracula se pod pseudonymem stane hercem, hraje i sám sebe


Tohle již sedmé pokračování transylvánské ságy mě bohužel celkem zklamalo. Jako kdyby s předchozími díly nemělo společného víc než hlavní postavu, a i ta se liší od té původní. Taky chybí jakákoliv reference k minulým dílům, a těch bylo vždycky dost. Tím se na jednu stranu vytrácí jakási intimita mezi knihou a čtenářem (tj. máte pocit, že vy víte o co kráčí, když jde o jméno nebo místo co nezná nikdo kdo předchozí díly nečetl), na druhou stranu si i dovedu představit, že by někdo označil Draculovo neustálé kňučení jako jako otravnou věc, které se tedy tenhle díl konečně zbavil, takže záleží na vás, jestli budete knihu považovat za lepší nebo horší než předchozí díly.

A o čem tedy kniha je? No pořád o Vladu Belovi Denszo Draculovi, a o jeho pouti. Tentokrát se Vlad na začátku zamiluje do Liane, a to o ní jsou všechny budoucí reference v knize (zapomeňte na Alexis...). Liane Belu miluje, a jsou spolu víceméně šťastni, i když, samozřejmě, ji to pomalu zabíjí. Pak ale Bela zabije malou holčičku, a jejíu otci se povede jeho postřelit a Liane střelo zabít, a zavřít je oba ve starém kostelíku a zatarasit dveře těžkými kameny.

Bela se dostane ven až po třiceti letech, v roce 1918, kdy mladý Branico při hledání své lásky spadne dovnitř pobořenou střechou, poraní si ruku, a krev Belovi vrátí život nebo co to je. Bela dostane sebe i Branica ven, a při loučení mu nechá krásnou kobylku Lunu a dobrou radu držet se svého cíle.

Bela sám se vydá do Ameriky, kde plánuje začít nový, jiný, život. Při plavbě potká Pembryho, muže zabývajícího se okultismem, který odhalí, co Bela je, a dá se mu do služby s nekonečnou láskou a oddaností - v Americe tedy je jeho komorníkem. Ale ani on, ani žádný čtenář předchozích šesti dílů, by nečekal, že se Bela nechá zvyklat pro takovou věc a stane se hercem. Nejprve hraje v divadle, a pak se dostane i k filmu, kde pod jménem Bela Lugosi hraje sám sebe v první filmové verzi Draculy.

A samozejmě se do toho zamíchá i žena. Tentokrát je to Bridget, podle Bely dokonalá reinkarnace Liane - ne fyzicky, ale duševně. Opět je to láska, ovšem k Belově smůle ne až za hrob. I Bridgtino zdraví nakonec podlehne a Bela, který odmítá krmit se jinde, ji nakonec v návalu zvířecího hladu zabije, což ho zničí. On sám požádá Pembryho, aby ho nechal zamčeného v pokoji, dokud ho smrt nezbaví vědomí. Po šesti týdnech ho Pembry dal prohlásit za mrtvého, jeho tělo odvezl do Anglie, a tam ho nechal pohřbít v luxusní hrobce. Měl v plánu ho po měsíci nebo tak vlastní krví znovu probudit, i když věděl že to Bela nechtěl, ale nakonec v hrobce zemřel, když se pokoušel odsunout náhrobní kámen z rakve.

Od té doby tam hledalo mnoho fanatiků a hřbitov různě zarůstal, kameny se propadaly, celá jeho tvář se měnila, a Dracula tam prá pořád možná někde leží...
 


Anketa


Komentáře

1 Fanta Light | Web | 23. srpna 2011 v 19:51 | Reagovat

abych řekla pravdu nějak mě ten příběh nezaujal... asi jsem stále věrná slavnému Stokerovi xD.
jinak na svém blogu mám "knižní zpověď". je to několik otázek týkající se knih. Jelikož tě zajímají napadlo mě, že by tě zaujalo i tohle. je to jen nápad pokud nechceš nemusíš.

2 upiirek | Web | 30. srpna 2011 v 11:09 | Reagovat

[1]: Stokera jsem ani nedočekla :D a na tvůj blog jdu mrknout ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama