- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

"Dobrá" literatura

4. září 2011 v 10:51 | Upiirek |  O literatuře a knihách obecně
Co je to dobrá literatura a jak se vlastně pozná?


Na tuhle otázku by se dalo odpovídat do nekonečna, tolik existuje možných odpovědí, a žádná z nich se nedá přesvědčivě potvrdit ani vyvrátit. Ve chvílích, kdy řeším takovéhle otázky, si s nostalgií vzpomínám na matematiku základní a sřední školy, kdy 1 a 1 bylo vždycky 2 a kde se dalo jasně najít správné řešení.

Ale zpátky k problému. Pro ilustraci si vypůjčím příklad z knihy Svatá kniha Vlkolaka, kterou zrovna čtu, a která mě vrátila k tomuto článku, který plánuji napsat už měsíce. V knize se dva lidé (řekněme lidé) hádají nad Odysseou od jamese Joyce. On tvrdí, že je to nuda kterou normální člověk nepřečte a žije z ní pár lidí, co to přelouskali a pak o tom píší studie. Ona zas naopak tvrdí, že to je opravdová literatura, že je třeba vybaložit větší úsilí na přečtení, ale zato lidem ta kniha dá více. Také použije tato slova: "Hodnota knihy se nepoměřuje podle toho, kolik ji přečetlo lidí."

Trošku se v tomhle příkladu pohrabu. Z méno pohledu mají oba názory své opodstatnění, ovšem je třeba ukázat na to, že každý zúčastněný pohlíží na knihy jinak. On je pravděpodobně vidí jako kratochvíli, něco pro zábavu a potěšení. Ona v nich zase hledá pravdu a poučení. On se baví, ona studuje. Je ale některý z těchto dvou postojů správný, nebo alespoň lepší než ten druhý?

Já bych řekla, že ne, ale soud nechávám na každém jedinci. Podle mého názoru ta která kniha splňuje tu kterou funkci lépe než jiná, a nemůže mít každá všechno. Když hledám zábavu, přečtu si Stephena Frye. Když hledám poučení, přečtu si příručku filozofie od Popkina a Strolla. Když hledám romantiku, přečtu si Helen Fieldingovou, a nebo i to Stmívání. Když hledám strach, přečtu si Stepena Kinga. A tak to prostě je - každý z těcho autorů je v něčem dobrý, a nikoho bych neshazovala. I když mě za to možná někdo bude chtít kamenovat, všechny zmíněné stavím na jednu úroveň, s tím, že každý se soustředí na něco jiného a v různých situacích se jeví lepší než jiný. A tím bych tuhle krátkou debatu ukončila, s tím že se těším na jakékoliv případné komentáře.

PS: příště, až budete přemýšlet nad kvalitou literatury, nezapomeňte na jednu věc - možná stojí za to spíš se ptát ne na to, JESTLI je nějaká kniha dobrá, ale K ČEMU je vlastně dobrá.
 


Anketa

Knižní či filmové parodie?

mám rád/a
nemám rád/a

Komentáře

1 Bety | 6. srpna 2012 v 17:44 | Reagovat

Kdyz chci cist neco napinaveho,sahnu urcite po Rowlingove.Kdyz chci cist neco nezapomenutelneho,sahnu urcite po Jacqueline Wilsonove:):):):):)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama