- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jen o chlup - Thornton Wilder

7. října 2011 v 18:20 | Upiirek |  W-Z
Hlavní postavy: pan Antrobus, paní Antrobusová, Sabina, Henry, Gladys

Děj se odehrává: složitá otázka, tak u ní teď tak trochu zapodvádím: v divadle :o)

V kostce: houževnatost člověka vždy a všude


Tahle hra mě vážně zaujala, a musím říct že bych ji ráda viděla v divadle. Je to, jak je popsáno na začátku ve shrnutí, "komedie o Georgi Antrobusovi, jeho ženě a dvou dětech, a jejich služebné. George antrobus je John Doe nebo George Spelvin nebo vy - průměrný američan v sevření osudu, občas hořkého, občas sladkého. Antrobusovi přežili oheň, potopu, mor, sedm let kobylek, dobu ledovou, pravé neštovice a dvojprogram v kině, tucet válek a stejně tolik krizí. Řídí se leckterou stupnicí, jsou tak odolní jako radiátory, a dívají se na budoucnost s odzbrojujcím optimismem. Alternativně okouzleni, otupeni a uklidněni, jsou materiálem ze kterého se dělají hrdinové - hrdinové a klauni. Jsou pravými potomky Adama a Evy, oběti všech nemocí které zdědili. Přežili tisíc kalamit jen o chlup. Toto je hold jejich nezničitelnosti."

Tenhle odstavec hru docela dobře vystihuje, a obávám se, že nebudu schopná vysvětlit, o co jde, aniž byste si hru sami přečetli - čímž pádem vysvětlování ztrácí význam :/ Hru bych vám jednoznačně tak jako tak doporučila, protože se zaprvé dobře pobavíte (je to povedená komedie), ale za druhé taky nabízí víc námětů k zamyšlení než najdu u jiné obyčejné hry - možná proto vyhrála právě tahle pulitzera.

Můžu vám ale ještě víc zamotat hlavu: kromě biblické potopy, a taky Kaina házejícího kameny na všechny strany, se ve hře taky objevujé dinosaur a mamut, kteří jsou namonec vyhnáni ven z domu do doby ledové. Ve hře se tako objevuje obyčejná domácnost v New Jersey čtyřicátých let, stejně jako konec války a následky. Sice je konec války, ale hra samotná konec nemá - spíš se vrací na začátek, odkud může pokračovat dál a dál... zamotala jsem vám hlavu dost? :D

Ještě dodám že pokud si chce lidstvo nastavit zrcadlo, byť neúplné, takhle hra je pro to dokonalá. A dodávám krátký videoklid z jednoho představení, z prvního aktu:

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama