- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu - J. R. R. Tolkien

1. listopadu 2011 v 17:21 | Upiirek |  J. R. R. Tolkien a jeho knihy
Hlavní postavy: Frodo, Sam, Smíšek, Pipin, Aragorn, Gandalf, Legolas, Gimli, Boromir, Bilbo, Elrond, Galadriel, Haldir, Tom Bombadil

Děj se odehrává: ve Středozemi na přelomu věků

V kostce: zástupci národů se spojují, aby porazili zlo


Ten příběh nejspíš znáte všichni z filmu... Ale stejně vám ho tu v krátkosti (!) převyprávím, když už jste tu... Hobit Bilbo přinesl kdysi do Kraje prsten, který se teď ukázal být tím jedním prstenem, co dokáže ovládat vůle těch, co si ho nasadí, a co se snaží vrátit ke svému temnému pánovi Sauronovi a vládnout celé Středozemi. Čaroděj Gandalf tohle krátce vysvětli Bilbovu synovci Frodovi, který spolu se svým přítelem a zahradníkem Samem vyrazí pryč z Kraje, protože je jistí že nepřítel tam prsten už hledá. Po cestě se k nim přidají další dva přátelé a hobity, Smíšek a Pipin, a místo očekávaného Gandalfa se ke skupině připojí jako další Aragorn neboli chodec, jeden z hraničářů. Takhle skupina dorzaí do Roklinky, utíkající před nazgúly ale konečně -na chvíli - v bezpečí.

V roklince se setkají s Gandalfem, který jim řekně o tom, jak bílý čaroděj Saruman chce prsten pro sebe a stal se tedy nepřítelem. Rada v čele s Elrondem tu ustanoví společenstvo prstenu, skupinu, která má za úkol doprovázet Froda, který se pokusí prsten zničit, což je ale možné jen na nepřátelském území, v hoře kde byl prsten ukut. Skupina čítá Froda, Sama, Smíška, Pipina, Gandalfa, Aragorna, a navrch Boromira, elfa Legolase a trpaslíka Gimliho. Tihle všichni se spolu vydají na jihovýchod. Nedokážou přejít před hory, tak se vydají tunely Morie, kde je napadnou skřeti a ohnivá příšera Balrog, která jak se zdá zabila Gandalfa, ale ostatní uniknou, a dostanou se do Lothlorienu, kde je přivítá paní Galadriel, postará se o ně, a pošle je dál na cestu po velké řece.

Po čase na řece se ale dostanou do místa, kde se musí rozhodnout, jak dál. Frodo si uvědomí, že musí jít sám, protože prsten jinak ovládne nebo zabije jeho spoluputovníky, a tak se pokusí potajmu zmizet, ale Sam, který ho dobře zná, ho prokoukne a vyrazí s ním. A tím tahle kniha končí, narozdíl od filmu, který pokračuje ještě kousek do dalšího dílu.
A v čem jiném se vlastně kniha a film liší? Tak hlavní rozdíl je asi v tom, že film úplně vypustil Toma Bombadila (chcete-li o něm vědět víc, je tu Wikipedie). Tom se objevuje v první části, kde zachrání Smíška a Pipina, myslím si že kdyby chtěl někdo tuhle knihu studovat akademicky, tak právě Tom by byl výborná postava pro průzkum.

A co jinak? Film se soustřeďuje hlavně na akci a boj, a vynechává dlouhé pasáže odpočinku společestva a rozhovory mezi členy i dalšími postavami. Jinak se ale film překvapivě drží předlohy, ne že bych ho chtěla hanět. Ale je to kniha, co nejlépe vysvětluje moc prstenu nad jednotlivými postavami, Gimliho prozření co se elfů týče, a jeho přítelství s Legolasem, které se postupně rozvíjí. Taky vztahy mezi jednotlivými klany hobitů a vůbec jsou popsány v knize, a, jednoduše řečeno, překonejte začátek a pak se nudit nebudete!
 


Komentáře

1 Verunka Mrázková | E-mail | 4. února 2015 v 21:05 | Reagovat

Začala jsem číst pána prstenu ale ten mě moc nebavil.Strejda mi půjčil Hobbita a ten mě baví víc.Viděla jsem všechny filmi i od prstenů i od hobbita.

2 Upiirek | Web | 5. února 2015 v 9:39 | Reagovat

[1]: Jo Hobit se určitě čte líp než Pán prstenů - taky jsem se s ním nejdřív potýkala. Ale stál nakonec za to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama