- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

The Monkey Wrench Gang - Edward Abbey

19. listopadu 2011 v 15:09 | Upiirek |  A
Hlavní postavy: Goerge Hayduke, Dr. Sarvis, Bonnie Abbzug, Seldom Seen Smith, Bishop Love

Děj se odehrává: v Americe (hlavně v Utahu a Arizoně) někdy kolem roku 1970

V kostce: ekobojovníci (dnes ekoteroristi) proti systému, ničící buldozery, vlaky, vrtulníky i mosty

Jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla. Vážně. Taky jedna z knih, která by vám mohla způsobit problémy, kdybyste si jí nepokrytě četli na Americkém letišti, v letadle nebo vůbec ve Státech - není tam povoleno jí vydávat, protože prý je o ekoterorismu (ale přiznejme si, cokoliv co se vládě nelíbí se po jedenáctém září začalo nazývat terorismus), takže pozor na to. A pokud vám tohle nedává dobr důvod k tomu, abyste si ji přečetli, tak mi aspoň věřte, že je vážně dobře napsaná a že nepůjdete spát, dokud ji nedokončíte.


Ale k samotné knize (která bohužel není přeložená do češtiny). Jak už jsem shrnula v kostce, kniha je o čtyřech Američanech, kteří bojují proti mechanizaci - proti stroji. Mají pro to každý svůj vlastní důvod. Doktor Sarvis říká, že ví, co s lidmi dělá "pokrok" protože to vidí v nemocnicích. Hayduke je po válce sám trochu blázen, ničící jen pro to ničení, ale i pro touhu po divočině, kterou vláda úspěšně vyhlazuje. Smith pamatuje, jaké byly řeky před tím, než na nich postavili přehrady, a jak lidé svými zásahy ničí přírodu. Bonnie chce jednoduše akci, nechce se nudit, chce být při tom. A tak se gang dá dohromady.

Největším plánem gangu je zničit přehradu v Glen kaňonu, k čemuž se nakonec nedostanou. Ale začínají spolu od menších věcí, jejich jedinými pravidly je pomoci přírodě a neublížit lidem (i když Hayduke u sebe pořád má pistoli, ovšem je důležité si všimnout že nikdy nikoho nezabije ani nepostřelí během celé knihy). Takže od doktorova ničení bilboardů se dostanou k ničení buldozerů - od cukry a syrupu do benzínu přes vypuštění oleje až po rozjetí buldozeru a shození ho do kaňonu. Postarají se i o elektrický vlak (převážející zboží, ne lidi), sem tam vrtulník a pokusí se i o zboření mostu.

Samozřejmě to není tak lehké, jak to na papíře vypadá. Příslušné vládní orgány jsou gangu na stopě a nakonec vše vyvrcholí lovem na jednotlivé členy. Doktor Sarvis se nechá dobrovolně chytit když ví, že jeho pronásledovatel potřebuje lékaskou pomoc, a Bonnie jde s ním (Bonnie byla na začátku knihy s doktorem, pak se dala dohromady s Haydukem ale na konci se zase vrátila k doktorovi, a to v tomhle momentu). Smith se nechá chytit kvůli naprostému vyčerpání - jednoduše usne. A George se schová v porostu na kraji kaňonu, a je tam scéna, ve které se zdá, že George rozstříleli na kusy a jeho tělo spadlo dolů. Ovšem ukáže se, že to nebyla pravda, protože... Doktor, Bonnie a Smith se nakonec díky drahým právníkům dostanou z nejhoršího a po krátkém trestu jsou propuštění s tím, že už nikdy neudělají nic proti státu a budou prospěšní v Utahu. Ovšem po necelých dvou letech tohohle života, kdy se Bonnie stačila oženit s doktorem a Smith rozvést se dvěma ze svých tří žen (jako Mormon mohl provozovat legální polygamii), se George zase ukáže, a je jasné že má nové plány pro budoucnost. A jaké se nejspíš ukáže v pokračování jménem Hayduke Lives! které se tu snad taky jednou objeví.

Přestože je kniha fiktivní, dokáže předat mnoho z problému a sporných otázek ohledně vlády a jejího zacházení s půdou. Spolu s jinými díly tato kniha dokonce pomohla vytvořit skupiny lidí pod jmínem Earth First!, kteří bojují za záchranu Země (a země) stejně jako gang v knize - ničením, anarchií, vandalismem a dynamitem. Takže tohle dílo mělo vážně dopad, a má neustále, proto bych ho doporučovala přečíst, už jen proto abyste viděli, co dokázalo lidi tak ovlivnit.
 


Komentáře

1 Fanta Light | Web | 19. listopadu 2011 v 18:02 | Reagovat

Nechtěla jsem se moc chlubit.. to víš mohla se strhnout vlna negace a kdybych byla veřejná strhne i můj blog... :D. Jinak krapet upadají... vím, nové nepřidávám a tak ale stejně. Ale mazat rozhodně nebudu. Co si o nich mimochodem myslíš ty?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama