- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Indiáni - Arthur Kopit

2. prosince 2011 v 11:24 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Buffalo Bill (William Cody), Sedící Býk, John Grass, Prezident Starých Časů,

Děj se odehrává: za života Buffalo Billa, někdy v druhé polovině devatenáctího století

V kostce: vzpomínky a ospravedlňování Buffalo Billa


Tahle hra sama o sobě mě nijak extrémně nezaujala, ale inspirovala mě k objednání knihy o Buffalo Billovi. Děj se zakládá na skutečných historických událostech, ale rozhodně jim není věrný, takže je nejspíš dobré zjistit si skutečná fakta. Hlavní postavou je Buffalo Bill, kterého sledujeme celou dobu, a vše vypadá jako jeho vzpomínky.

A jakých historických událostí se tedy hra dotýká? Samozřejmě starého dobrého tématu indiánů a kovbojů. Buffalo Bill byl jako skvělý střelec povolán, aby zajistil potravu bělochům stavícím železnici. On to udělal tím, že vystřílel bůvoly, což vedlo k tomu, že indiáni neměli co jíst, protože bůvoli byli jejich hlavním zdrojem potravy. Buffalo Bill si zpětně uvědomil, že má hladovějící indiány na svědomí, a pokusí se chovat jako prostředník mezi nimi a vyslanci amerického prezidenta, aby jim zajistil potravu; což samozřejmě nevyjde, a náčelník Sedící Býk s kmenem jsou nakonec vyhlazeni. Celé se to prolíná s show Buffalo Billa, ve které hraje sám sebe jako hrdinu, ale indiáni falešným divadlem pohrdají a zdá se, že sebou nakonec pohrdá i sám Bill, i když se celou dobu snaí tvářit že je hrdina a vůbec ve všem nejlepší, což nezanechává nejlepší dojem.

Myslím, že tahle hra by byla zajímavá sledovat, protože mnoho scén je opravdu praných pro scénu a ne pro čtenáře. Témata, která tato hra zvýrazňuje, jsou důležitá, ale hra se nedá brát jako zdroj pravdivých informací, proto se jí spíš nechce inspirovat jako já, pokud se k ní někdy dostanete :)
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama