- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Savage Dreams: a journey into the landscape wars ot the American west - Rebecca Solnit

18. prosince 2011 v 16:02 | Upiirek |  S-V
Tahle kniha z konce dvacátého století se zabývá dvěma hlavními tématy a je podle nich i rozdělená na poloviny, které se zdá se mi liší i stylem. První polovina se stará o Nevadskou testovací střelnici (Nevada Test Site), o to co dělá se zemí, a jak se stará/nestará o lidi přítomné tam i o celkovou budoucnost lidstva. Druhá část se pak týká národního parku Yosemite, a jde o sto let zpět oproti prví části.


Nevadská testovací střelnice a chování vlády vzhledem k lidem, kteří tam původnš žili, mi trochu připomíná film Erin Brockovich s Julií Roberts. Možná si to pusťte a budete mít zlomkovou představu, jak se s lidmi v nevadě jednalo. Fascinující nezájem o lidi a o budoucnost ('tahle hora je plná radioaktivního odpadu a bude nebezpečná příětích deset tisíc let. Nidko se k ní nesmí přiblížit a nesmí k ní stoupnout voda, protože by se tak kontaminovala') světa vůbec. Neinformovanost lidí v okolí je děsivá, a ještě děsivější je vědomí, že se vědělo že se všechno může pokazit (i když spojitost s rakovinou a dalšími nemocemi se odhalila až později, nicméně tu je, a silná) a stejně se neustále testovalo. A smutné je že dneska už tohle všechno nikoho nešokuje, i když by poprávu mělo.

Druhá část je o to příjemnější, i když taky ne zrovna růžová. Autorka opět prolíná svojí osobní zkušenost a návětěvy, stejěn jako v první části, s historií místa, tentokrát s historií Indiánů z Yosemite a vůbec historií "objevování" Ameriky evropany. Solnitová nadhazuje a rozebírá hromadu opravdu zajímavých otázek, mezi nimi i co je to vlastně příroda, nebo proč byla Amerika objevena jako Nový Svět namísto navštívena jako starý kontinent kterým ve skutečnosti byla, a jak se tohle spojuje se situací v Nevadě a jak pojmenovávání věcí a nové začátky jsou zakódované v Amerických genech.


Obecně si mi kniha Divošské sny líbila, zdá se mi že dobře popisuje historické i současné události, prolíná autorčiny zážitky s historií a nabízí obrovské množství materiálu k přemýšlení a hlubšímu studiu - to se dá zařídit čtením mnoha materiálů, které sama autorka četla při přípravě této knihy. Pokud se jen trochu zajímáte o ochranu přírody a planety a nebo se zajímáte o lidská práva nejenom menšin, tak doporučuji tuhle publikaci přečíst.
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama