- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Straka v říši entropie - Markéta Baňková

26. prosince 2011 v 16:59 | Upiirek |  B
V kostce: Fyzikální bajky ze života

Tahle česká knížka mě celkem zaujala, a klidně bych jí doporučila dál. Obsahuje devět bajek, klasických díky použití zvířátek a novodobých díky jejich častému umístění do současnosti, a tyto bajky vždy kromě příběhu pro děti i dospělé také vysvětlují devět různých fyzikálních zákonů a sil, a to Archimedův zákon, termodynamiku, teorii relativity, setrvačnost, entropii, elektrostatiku, kvantovou mechaniku, gravitaci a teorii superstrun a vůbec všeho. Já vám tu jen v krátkosti popíšu tři z těchto bajek, a zbytek si můžete přečíst sami, nezaberou vám dlouho.


Králík a zákony přežití
Tahle bajka vysvětluje termodynamiku. Je v ní králík, kterému je takhle v létě u letiště hrozné vedro, a závidí syslovi, který je celkem v pohodě. Sysel se naparuje, že králíkovi klidně pomůže, a spolu z lednice ukradnou každý lahev studené limonády (sysel zaplatí bobky - přírodním hnojivem) a králík se tou svojí ochlazuje a nakonec s ní i usne. Ale když se probudí, tak je láhev teplá a nedá se s tím nic dělat. Králík se vydá ven a potká slepici, která mu vysvětlí, proč láhev zteplala a jak tyhle výměny tepla a energie fungují. Králík se naštve že jeho láhev už chladit nebude a zahodí jí do vysoké trávy, kde trefí dobrmana, a musí se slípkou opatrně utéct než je pes najde.

Unáhlené sousto
Tady se zase poučíte o teorii relativity. Gepard se pyšní, že je nejrychlejší v savaně, ale jednou ho předběhne myš a on se naštve. Pak se ale dá s myší dohromady a začnou spolu trénovat v běhu. Jsou stále rychlejší a rychlejší a chodí se na ně z daleka chodit dívat jiná zvířata, ale jak myš a gepard zrychlují tak je už vůbec nevidí. Myš a gepard najednou zjistí, že kolem sebe už nevidí známé tváře, ale pořád někoho nového. Jednou si myška poraní packu, a neběží už dostatčně rychle - a gepard neodolá pokušení být s ám nejrychlejší zvíře na světě a sežere jí. Myš ale byla chytrá, a byla by mu bývala vysvětlila, co se mu potom stalo. Gepard šel za zvířaty a prohlásil, že je nejrychlejší na světě, ale ta ho vyhnala s tím, že ho neznají a nemají o něj zájem. A bylo to proto, že jak se gepard s myší blížili rychlosti světla, tak jim čas ubíhal pomaleji a ostatní kolem nich tedy stárli a umírali rychleji.

Unifikace krásy
Zase jedna o elektrostatice. Lišce utekl lišák, a ona si stýská že je to kvůli jejímu vypelichanému vzhledu. Tak jde do lesního salónu krásy, kde jí umyjí kožíšek a najiskří ho - ebonitovou tyčí. A tak má liška krásný naježený kožíšek, dokud nezačne pršet a on jí zase celý nezplihne. Bajka má v sobě i jiné, děsuplné obrazy ve kterých zvířata mění i svůj druh - třeba želva se změní na zajíce - ale elektrostatika je hlavně u lišky, u elektrického náboje jejího ocasu po tření ebonitovou tyčí a u odvedení tohoto náboje když prší, protože voda je silně vodivá.
 


Komentáře

1 daily-kristen | Web | 26. prosince 2011 v 17:07 | Reagovat

super :)

2 Kikisek | Web | 1. ledna 2012 v 14:47 | Reagovat

no jo, to mi vůbec nedošlo, že tam mám špatnej nadpis :D díky, že jsi mě na to upozornila :D

3 Aleš Tondl | E-mail | Web | 11. června 2017 v 15:15 | Reagovat

Chodí se na ně chodit dívat ??? To asi ne co ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama