- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Animal Dreams - Barbara Kingsolver

9. ledna 2012 v 16:29 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Codi, Hallie, doktor Homer, Loyd, Emelina, Viola

Děj se odehrává: kolem roku 1990 v Arizoně, několik desítek kilometrů od hranic s Novým Mexikem

V kostce: román o životě, o ekologii, o rodině, o domově


Tato kniha se dá přečíst rychle, protože jakmile začnete, tak nebudete chtít přestat. Je toho v ní hodně o čem se dá přemýšlet a s čím se dá sžít. Hlavní postava a vypravěčka je Cosima Noline, která si říká Codi. Codi má pocit, že nikam nepatří, sestru Hallie, která se rozjela do Nikaraguy naučit místní lidi farmařit zodpovědně a efektivně, a vzpomínky na věci, které se nestaly, současně s vědomím, že ve třech letech ztratila matku a v patnácti nedonošené dítě, o kterém podle ní nidko nevěděl.

Codi nedostudovala doktořinu, a v životě nezůstala v žádném zaměstnání dlouho, byla neustále v pohybu. Ale její otec jí teď řekl, že ho pomalu ovládá Alzheimerova choroba, a Codi se rozhodne se o něj rok starat, vrátit se do rodného městečka Grace, kde polovina lidí mluví španělsky, a kde od střední školy nebyla. Nyní se na školu vrátí jako učitelka biologie, a postupně se zamotá do toho, co se v Grace děje. Grace leží pod horou, ve které probíhá těžba za pomoci vhánění kyselin pod zem - ovšem kyseliny způsobují otravu vody i stromů v Grace. Codi na to přijde se svojí třídou biologie, ale jediné, co těžební společnost hodlá udělat, je přehradit řeku, aby do Grace vůbec netekla, protože tak se vyhne tahanicím s organizací EPA - Agenturou pro ochranu životního prostředí. Bez vody ovšem Grace taky přežít nemůže. A tak nastává boj o záchranu Grace, do kterého se zapojí hlavně místní ženy, které prodávají své ruční práce, aby vydělaly peníze a získaly pozornost, a nakonec se jim podaří, i když ne snadno, těžbu zastavit.

Další, co se v knze děje, jsou zprávy o Hallie. Čtenáři Hallie nikdy "nepotkají", její přítomnost v knize je pouze ve vzpomínkách Codi a jejího otce a v dopisech od Hallie. Je ale jasné, že Hallie je pro Codi neuvěřitelně důležitá. Hallie v Nicarague zažívá nejrůznější hrůzy a vidí umírat lidi, co se jen snaží orat svá pole, a nakonec je sama unesená, a po týdnech zastřelená. Její ztráta zasáhne všechny a Codi nejvíc.

Nesnadný je i vztah mezi Codi a jejím otcem, doktorem Homerem. Homer příchází pomalu o paměť, ale jsou i věci co si pamatovat nechce - a Codi pomalu odhaluje že její vzpomínky jsou pravdivé, a že mnoho věcí se skutečně stalo. Homer se snažil zapřít svůj původ, a Codi tenhle jeho pocit "nepatření" nejspíš převzala, ale nakonec zjistila, odkud pochází a ke komu patří.

Na závěr, v knize je i romantický příběh. Codi se v Grace potká s Loydem, který mohl za její těhotenství v patnácti ale nevěděl o něm. Loyd se změnil a Codi zjistila, že to není jen "přihlouplý indián" ale úžasný muž. Loyd se do ní zamiloval a části textu kde jsou spolu z něj dělají sen mnoha žen, muže poctivého a stálého, ne povrchního a starajícího se. Loyd nechce, aby Codi na konci školního roku odešla, a stejně to cítí všichni v Grace, ale Codi hodlá opět migrovat pryč a i nadále hledat svůj život, místo aby ho žila. Nakonec se ale rozhodne v Grace zůstat, to když letadlo pryč vzlétne ale musí hned opět přistát kvůli nefungujícímu motoru, a je to pravý happy-ending, ve kterém zůstane s Loydem a konečně najde své místo ve světě.

K Zamyšlení: Kdyby vám doma umíraly stromy, dělali byste s tím něco nebo byste se na to vykašlali?
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama