- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Smrt obchodního cestujícího - Arthur Miller

20. ledna 2012 v 20:34 | Upiirek |  M
Hlavní postavy: Willy, Biff, Happy, Linda, Charles, Bernard, Ben

Děj se odehrává: hlavně v a okolo domu Lomanových v pozdních čtyřicátých letech 20. století

V kostce: jak žít s tím, že jste zničili vlastní dítě?


Hra slavného autora se nějakým aspektem dotkne snad každého čtenáře/diváka, protože rodinný dramata jsou pro většinu lidí součástí života. V téhle hře se postupně odkrývá pravda o nyní pološíleném obchodním cestujícím Williem a jeho vztahu se synem Biffem. Tak, jak situaci nacházíme, to všechno vypadá, jako by Willy zešílel z toho, že jeho syn Biff, který exceloval ve sportech a měl před sebou budoucnost, ničeho do svých čtyřiatřiceti let nedosáhl.

To, co vidíme jsou většinou hádky a Willyho pološílené vzpomínky, co se prolínají s jeho realitou. Vidíme Lindu, která říká vlastním synům, že pokud budou dál ničit svěho otce tak je nechce už nikdy vidět. Vidíme Biffa, jak si nedokáže udržet zaměstnání kvůli kleptomanii. A vidíme Willyho, jak přichází o práci a jak se neustále hádá s Biffem. Ale proč?

Odpověď přijde až ke konci. Ve Willyho vzpomínkách vidíme, jak Biff proletěl z matiky a nemohl jít k maturitě, i když kvůli jeho talentu ve fotbale ho chtěly hned tři univerzity. Biff plánoval dodělat matiky přes léto, ale na to aby mohl potřeboval otce, aby promluvil s učitelem. Jel za otcem až do Bostonu, kde v tu dobu otec služebně byl. A v téhle zranitelné pozici - přiznvající otci, že ho zklamal a proletěl - najde Willyho s milenkou. Willy se ho snaží dostat do letní školy, ale Biff mu nic nevěří a nenechá si od něj, od podvodníka, nic vnutit, a od té doby to s ním jde jenom z kopce. Ani on ani Willy nikdy doma neřeknou, co se stalo.

Takže to vypadá, že Willy se zbláznil z viny. Ke konci hry se Biff na chvíli zhroutí, a řekne otci že ho z ničeho neviní a že naždy odejde, aby rodině už víc neubližoval. Willy si konečně uvědomí, že ho syn celou dobu miloval, i když se jenom hádali. A to Willyho asi dorazí, a po několika předchozích pokusech spáchat sebevraždu tentokrát uspěje - přijde smrt obchodního cestujícího.

K zamyšlení: Nakolik se jedinci nechávají v životě ovlivnit lidmi ve svém blízkém okolí?
 


Komentáře

1 Fanta Light | Web | 20. ledna 2012 v 21:49 | Reagovat

Jseš vážně dobrá :). jká jsem tohle četla. Sice dočetla ale nijak jsem tomu moc neporozumněla jak se tam protínala minulost s realitou. Obdivuju tě za to a ještě víc, že to dokázala napsat

2 Upiirek | Web | 21. ledna 2012 v 13:40 | Reagovat

[1]: Díky moc :) kdo ví jestli bych to pochopila kdybysme o tom neměli dvouhodinovej seminář ;) a hlavně jsem o tom musela mít prezentaci před třídou tak jsem se fakt hodně snažila tomu rozumět abych neplácala úplný blbosti :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama