- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli - Pierre Bayard

5. února 2012 v 14:02 | Upiirek |  B
V kostce: nečtení a nečtenáři v normálním životě

Jo, tak pro mě jako milovníka četby byla tahle kniha ne zrovna těžká akceptovat, ale sžít se s ní se mi moc nedaří. Některé věci v ní chápu - že knihy se zapomínají a že se dá mluvit i o knize, kterou jsme nepřečetli, nebo že přehnaná četba může i omezit fantazii, protože jen přejímáme informace místo vlastního přemýšlení, nebo fakt, že v životě se prostě dá přečíst jen zlomeček všech existujících knih, ale nelíbí se mi zase tvrzení, že čtení může až ublížit a číst by se tedy nemělo.


Autor, jak už napovídá název, dává v třetí části knihy rady, jak mluvit o knihách, které jsme nečetli. Tyhle rady jseou k věci, ale jsou takové, jaké bych nečekala, a vůbec se kniha neshoduje s mým očekáváním - čekala jsem pár praktických rad a odlehčený, humorný styl, a místo toho to autor bere dost vážně, a tím to celé přehání. Hlavně se mi nelíbí jeho předpoklad, že lidi prostě lžou o tom, že knihy četli, a že v tom budou pokračovat. Sice vysvětluje, proč tomu tak je (stud, protože vzdělaný člověk má přece mít všechna důležitá díla přečtená), ale i když se snaží původ odstranit, lhaní ponechává - nějak nechápu, proč je toto lhaní nutné, kromě u zkoušky kde říct že jste knihu nečetli by vás poslalo do háje...

Ale knihu nechci odsoudit, i když to tak možná zní - rozhodně stojí za zamyšlení co se v ní píše, i kdyby mi autorovo podání a styl nesedly. A tady máte něco, co říká v knize sám autor, co shrnuje některé jeho myšlenky a možná vás to zaujme:

Diskuse o knihách, které jsme nečetli, slouží těm, kdo se dokážou chopit příležitosti, nejen k obranným účelům, ale zejména k objevování sebe sama (stejně jako autobiografie). V těchto mluvených nebo psaných výměnách je jazyk osvobozený od omezující povinnosti odkazovat ke světu. Prostřednictvím knih tak můžeme nalézt způsob, jak mluvit o tom, co nám obvykle uniká.
Mluvení o knihách nám umožňuje poznávat sebe samé. Kromě toho nás staví doprostřed tvůrčího procesu a přivádí zpět ke zdroji. Mluvením o nepřečtených knihách stojíme u zrodu tvořivosti. V tomto počátečním okamžiku, ve kterém se kniha a vlastní já rozdělují, v sobě může čtenář, který se konečně osvobozuje od tíhy slov těch druhých, najít sílu a vytvořit svůj vlastní text, a tím se sám stává spisovatelem.
K zamyšlení: Myslíte si, že čtení skutečně odvádí pozornost od tvorby a pořádného pochopení?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama