- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Lidská skvrna - Philip Roth

13. února 2012 v 11:24 | Upiirek |  P-R
Hlavní postavy: Coleman Silk, Nathan Zuckerman, Faunia Farley, Delphine Roux, Les Farley

Děj se odehrává: v roce 1998 v USA kolem univerzity Athena

V kostce: tvoří nás naše vlastní volby a nikdo nemůže nic skutečně vědět


Kniha, jaké obvykle nečtu, i když vůbec nevím proč - nejspíš proto že románů podobného druhu je spoustu a tak se ani neobtěžuji se jimi prohrabávat a hledat nějaký dobrý. Ale tenhle dobrý opravdu je, takže se nestěžuji na to, že se mi objevil na seznamu povinné četby. Dost jsem se začetla, což se už tak snadno nestává, většinou mám za půl hodinky už roupy, ale tady ne, takže doporučuji zkusit.

A o čem kniha vlastně je? Jak dlouho máte? :D Nejlepší by bylo, abyste si ji přečetli, samozřejmě, ale kdo z vás se k tomu vážně dostane... Takže, hlavní postavou knihy je Coleman Silk, a knihu o něm píše Nathan Zuckerman, který se s ním seznámil ani ne rok před smrtí, a kterého Coleman požádal, aby o něm napsal knihu, i když ne takovou, jakou Nathan nakonec napíše. Coleman totiž chce, aby Nathan v knize vysvětlil, jak byl na univerzitě zneuctěn a jak kvůli tomu nakonec zemřela jeho žena; namísto toho ale Coleman nakonec sepíše daleko obsáhlejší příběh o Colemanovi, obsahující i jeho smrt.

Ale co nakonec Colemana dovede k jeho smrti? O tom by se dalo diskutovat dlouho a dlouho, což vím z vlastní zkušenosti. Vám k tomu, abyste si udělali aspoň nějaký názor, snad pomůže stručný popis jeho života, nebo alespoň některých milníků. Coleman se narodil mezi africkými američany - tedy jako barevný a ve své době braný jako nerovnoprávný člověk s bělochy. Ale Colemanova kůže byla dostatečně bílá na to, aby se mohl vydávat za bělocha, a on to tak udělal. Nejprve jen nikomu neříkal, že není bílý, a lidé se neptali. Pak ale jednou vzal svoji přítelkyni domů, aby se poznala s jeho matkou (otec tou dobou už nežil) a přítelkyně to nevydržela a od Colemana odešla. A tak, když se potom zamiloval do bělošky, jí o své rodině řekl, že už je po smrti a že to byli Židé, a své matce řekl, že jí svoji rodinu nikdy nepředstaví.

Od té doby žil Coleman život stoprocentního bělocha - bělejšího než bílého. A to až do doby, kdy byl jako profesor na vysoké škole Athena nařčen z rasismu, když použije slovo "spooks", které původně znamenalo strašidlo, ale nyní se používá i jako hanlivé označení pro lidi tmavé pleti. Toho využijí všichni jeko nepřátelé z fakulty a Coleman je nakonec nucen rezignovat. Když během bojů za jeho očištění jeho manželka zemře, Coleman vypadá, jako by se zbláznil, a chce napsat knihu o tom, jak ji jeho kolegové zabili svým obviněním - proto jde za Nathanem. Nathan odmítne, ale s Colemanem se s přátelí, a Coleman se knihu pokusí napsat sám. Po dvou letech ji dokončí, přečte si ji, zjistí, že je příšerná, a nikdy se jí nepokusí vydat, ale terapeutický účinek psaní mu pomůže a Coleman se přestane zabývat tou skutečně hloupou nespravedlností.

Coleman v jednaasedmdesáti najde nový život - začne si aféru s čtyřiatřiceliletou uklízečkou Faunií. Faunia neumí číst ani psát a celý život ji byli a zneužívali muži, nejprve její nevlastní otec a poté její manžel Les, který trpěl posttraumatickými depresemi po válce ve Vieatnamu. Faunia měla s lesem dvě děti, ale obě zemřely při požáru, a z jejich smrti vynil les Faunii (že ho v době požáru podváděla s jiným). Nyní byli dlouho rozvedeni ale Les Faunii neustále sledova - Coleman na sebe tedy bral riziko když si s ní začal.

Tento vztah mezi starým profesorem a ženou celkově branou za jemu podřadnou se nikomu ve městě nelíbil, nejvíce proti němu měla Colemanova bývalá kolegyně Delphine Rouxová, která mu dokonce poslala anonymní dopis, že o jěho vztahu všichni vědí, i když se o něm Coleman ani Faunia nešířili. No ale pokud chcete vědět všechno o Delphine a podobně, přečtěte si knihu, teď zpět ke Colemanovi. Coleman a Faunia zemřeli v dopravní nehodě - sjeli v ohybu mostu do řeky. Nathan věří, že je srazil Les, ale nemá žádné důkazy ani nic, a jediné co může udělat je napsat o tom všem knihu a tak říci světu, co se stalo - nebo co on věří, že se stalo.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama