- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Paní Bovaryová - Gustave Flaubert

23. února 2012 v 17:39 | Upiirek |  E-F
Hlavní postavy: Ema Bovaryová, Karel Bovary, Leon Dupuis, Rudolf Boulanger, pan Homais, pan Lheureux, Justin

Děj se odehrává: ve Francii v první polovině 19. století

V kostce: příběh ženy neustále nespokojené při hledání lásky


Tato kniha se ukázala být úplně jinou, než jakou jsem čekala, ne co do stylu ale co do příběhu. Kdo ví proč jsem očekávala příběh dámy ke čtyřicítce co si troufne jednou sama si vyrazit vlakem až do hlavního města... i když jde o příběh ženy, co si troufá mnoho věcí veřejně odsuzovaných, její situace se mi zdá o hodně jiná.

Příběh začíná s Karlem Bovarym, který se stane manželem Emy poté, co jeho první žena ne moc dlouho po svatbě zemře. Ema je mladá a krásná a doktor Bovary si jí všimne při léčení jejího otce, a po jeho uzdravení se s Emou zasnoubí. Po svatbě jsou oba novomanželé velmi šťastní. Rozdíl ale je, že Karlovi jeho obrovská láska k Emě vydrží po celý jeho zbylý život, zatímco Emu Karel velmi brzy omrzí. Ema touží po skutečné vášnivé a neuvěřitelné lásce, o které četla v knihách, a Karel jí prostě nestačí. Karel vidí, že jeho žena trpí, ale nikdy by ho ani nenapadlo, že ho nemiluje a že se její zhoršující se nálada i zdravotní stav týkají jejich manželství. S Eminým zdravím je ale třeba něco dělat, a tak se Karel rozhodne přestěhovat se z města Rouen do jiného, jménem Yonville, kde věří že Emě bude lépe a kde Ema porodí jeho první a jedinou dceru.

Yonville sice na pohled Emě svědčí, ale nakonec je taky zdrojem její záhuby. Seznámí se tu totiž s lidmi, kteří silně ovlivní její život. Jedním z nich je obchodník Lheureux, se kterým se Ema spřáhne, protože touží po krásných věcech a on je může opatřit, protože touží po věcech, o kterých její manžel nesmí vědět, a protože nemá dost peněz na své eskapády a obchodník jí vždy ochotně půjčí nebo půjčku prodlouží. Druhým je pak student Leon, student práv, který se do Emy zamiluje, ale raději se pak odstěhuje do Paříže, než aby trpěl její hranou lhostejnost (že k němu Ema taky něco cítila nevěděl). A třetím je Rudolf Boulanger, zámožný muž a lovec dámských srdcí, kterému se Ema líbí a který se hned rozhodne, že ji chce za milenku, i když od začátku ví, že bude obtížnější se jí později zbavit.

Rudolf použije všechny své zbraně svůdníka a Ema neodolá. Zatímco její láska z němu roste, Rudolfův zájem opadá tím víc čím víc ona si ho snaží naklonit. Ema hůř a hůř snáčí Karla a nakonec se rozhodne s Rudolfem utéct pryč. Rudolf se lae rozhodne, že v tomhle bodě by bylo dobré aféru ukončit, a tak se místo útěku s Emou rozloučí. Ema tedy zůstane u Karla a její zdraví se zase začne horšit. Karel si zoufá a po čase dostane nápad vyvézt Emu do velkého města do divadla.

V divadle se Ema s Karlem potkají s Leonem, který se přistěhoval zpátky do jejich části Francie. Leon se v soukromí Emě přizná že ji miluje a ona mu řekne totéž, protože si vzpomene na své předešlé city k němu, a tak se začnou scházet pro změnu tihle dva. Leon na rozdíl od Rudolfa Emu alespoň opravdu miluje, alespoň nějakou dobu. Po pár letech to jeho i Emu tak nějak přestane bavit - novota i vzrušení jsou pryč, a tak ani tahle Emina aféra nevydrží.

To však není to, co Emu nakonec úplně zničí. Lheureux, který jí celou dobů půjčoval peníze a sháněl vše co pro své milence potřebovala, se rozhodne, že chce všechny zpátky - a za ty léta je to opravdu pěkná suma peněz. Ema nemá šanci tolik peněz získat, i kdyby všechno prozradila Karlovi, což nehodlá udělat. Místo toho zkusí všechno - přemluvit Lheureuxe, žádat Leona, žádat Rudolfa, a všechny kdo jí napadnou. Nikdo jí ale tolik peněz nepůjčí, a Ema se nakonec v zoufalství z toho, že její dům čeká prodej všeho co v něm je a že Karel konečně na všechno přijde, otráví arzénem. Umírá dlouho a Karel je celou dobu u ní, a po její smrti zařídí honosný pohřeb, který by Ema bývala nejspíš ocenila. Když později najde milostné dopisy od Leona a Rudolfa, ani tehdy nedokáže Emu nemilovat, a nekonec zemře žalem, a jeho dcera je poslána na výchovu jeho matce.
K zamyšlení: kdyby Ema žila v dnešní době, kdy je rozvod legální a obvyklý, byla by šťastnější?
 


Komentáře

1 Fanta Light | Web | 23. února 2012 v 20:47 | Reagovat

ne vůbec ne, jen jsem chtěla říci, že si pamatuji co píšeš někdy na svém blogu ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama