- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Americký sen - Norman Mailer

3. března 2012 v 12:48 | Upiirek |  M
Hlavní postavy: Stephen Rojack, Cherry, Deborah, Barney Oswald Kelly, Ruta

Děj se odehrává: na začátku 60. let 20. století v New Yorku v několika dnech

V kostce: vražda, policie i gangy pro bývalého politika


Tato kniha byla hodně kritizována pro to, jak popisuje ženy, a pokud si ji přečtete tak pochopíte proč. To pro mě osobně ale nebyl takový problém - celkově mě kniha nijak moc nezaujala, ale to je možná tím že mi témata v ní nejsou blízká, někomu jinému by se klidně líbit mohla.

Na začátku knihy je Stephen Rojack, muž který má z polhedu z venku všechno - mocnou a oslnivou ženu, minulost vojáka a později politika (se známostí s Kennedym), a který současně přednáší na univerzitě o psychologii a má program v televizi. Dá se tedy říct, že jeoh život je splněný americký sen. Ovšem tak snadné to zase není.

Rojackova žena Deborah je popsaná jako pěkná mrcha (a to používám slabé slovo), a při jedné opilé hádce ji Rojack nakonec uškrtí. Tím začíná jeho zajímavý večer. Nejdřív uškrtí svou ženu, pak se vyspí s její služkou Rutou která o ničem neví, pak se vrátí k tělu ženy a rozhodne se ho vyhodit z okna, aby to vypadalo jako že skočila sama, pak jde znovu za služkou, a pak se setká s policií kterou jako zničený manžel zavolal. Detektiv není hloupý a věří, že Rojack svou ženu zabil, ale zatím mu to nemůže dokázat.

Rojacka sleduje policie, a on se mezitím ještě tu noc zaplete s Cherry, blonďatou mladší zpěvačkou v barech, která pro něj skrývá jakési osobní kouzlo. Cherryin život ale taky nebyl nejjednodušší a přijde na ně její bývalý. Rojack ho zbije a on nakonec odejde.

Další noc se má Rojack setkat s Barneym Oswaldem Kellym, otcem Deborah. U Kellyho se dozví že Deborah se více méně snažila svého otce zničit, a Kellyho minulost s dcerou taky není nejčistší - Kelly má výčitky svědomí ohledně Debořina života, jako by to byla jeho chyba že byla jaká byla. Rojack si hraje s pomyšlením na sebevraždu a rozhodne se, že musí přejít po parapetu balkonu. Je to těžké ale nakonec to dokáže a rozhodne se přežít, ale Kelly se ho pokusí strčit - Rojack si to ale uvědomí a Kellyho úderem složí a uteče pryč.

Mezitím je Cherry napadena přáteli jejího bývalého. Rojack ji najde ještě živou ale ona rychle umře. Rojack si koupí auto a vydá se na cestu po America, čímž kniha končí.
 


Komentáře

1 Owela | Web | 20. srpna 2012 v 4:36 | Reagovat

Zajímavý blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama