- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Čtyři Duše - Louise Eldrichová

12. března 2012 v 11:57 | Upiirek |  E-F
Hlavní postavy: Fleur (Čtyři Duše), John James Mauser, Polly Elizabeth, Nanapush, Margaret, John James Mauser II, Fantan

Děj se odehrává: ve dvacátých (a třicátých?) letech dvacátého století v Americe

V kostce: Hon indiánské ženy za znovuzískání své půdyPřekvapivě mě tahle knížka vážně chytla. Překvapivě, protože byla srovnávaní s knihami Milovaná a hlavně Když jsem umírala, což je kniha, která se mi nelíbila kvůli postavám v ní. Ovšem Čtyři Duše, ať už jsem s postavami cítla nebo ne, mě chytla, a věřím že si ji přečtu znovu.

Hlavní protagonistkou je Fleur, indiánská žena, která po své biologické matce převezme jméno Čtyři Duše, když vyrazí na svoji výpravu. Jejím cílem je zabít muže, který jí sebral její půdu a vykácel stromu, aby z nich mohl mít velký luxusní dům, Johna Jamese Mausera. Dostane se tedy do jeho domu a nechá se najmout jako pradlena. Mauser je ale vážně nemocný, nemůže se sám ani pohybovat nebo se rozhodovat, a Fleur by si pomstu na něm nevychutnala, kdyby byla takováhle; rozhodne se proto Mausera nejdřív vyléčit a pak se ho zbavit. Mauser ale na její motiv přijde a povede se mu ho odvrátit slibem, že si Fleur vezme a ona tak získá nárok na všechen jeho majetek.

To se i stane. Fleur i nadále plánuje Mauserovu smrt, tentokrt utajenou, aby měla nárok na dědictví, ale její plány se nedaří. Místo toho otěhotní a stane se závislou na whisky. Porodí syna, ale ten není úplně v pořádku, pravděpodobně kvůli té whisky. Je trochu jako Rainman, skvělý v počtech a s kartami, ale jinak se k ničemu moc nehodí. A tím Fleuřino neštěstí nekončí. Mauser postupně přijde o všechno a nakonec uteče, a Flaur zbyde jen syn, oblek a auto, protože vše ostatní připadne věřitelům.

Mezitím se v rezervaci, odkud Fleur odešla a kam se teď musí vrátit, taky něco dělo. Fleuřin adoptivní otec, Nanapush, a jeho žena Margaret, měli problémy se svým vztahem, kde ona se zbláznila do věcí a on žárlil na vše co udělala, ale naštěstí skončily s tím, že se přece milují, a porovnali se. S příchodem Fleur se jim přitížilo o starosti o ni, protože bylo zjevné, že Fleur má problémy s pitím, její syn není v pořádku, a ona se pořád snaží získat zpět svou zemi, i kdy už nepatčí Mauserovi, ale místnímu provozovateli herny. Fleur se to ale nakonec podaří - vyhraje svou zemi zpět v pokru, když předstírá opilost a předá karty svému synovi. Poté se jí Margaret znovu ujme a postará se, aby se vrátila k normálnímu tělesnému a duševnímu zdraví.

Knihu vyprávějí tři vypravěči, Nanapush, Margaret a Polly Elizabeth - přestoře je hlavní příběh o Fleur tak ona nám nikdy svůj pohled nesdělí. Polly je staropanenská sestra Mauserovi původní ženy, a taky má svůj příběh, který se prolíná s tím hlavním. Zaprvé je to ona, kro poprvé pustí Fleur do Mauserova domu. Taky je to ona, kdo sleduje co se v domě děje a jako první pochopí, že Fleur se stane novou paní Mauserovou. Polly se po rozvodu sice odstěhuje i se svojí sestrou, ale neustále se vrací do Mauserova domu, a je to ona kdo pomůže Fleur přežít těhotenství pomocí whiskey, čímž ovlivní její další život. Polly si nakonec vezme Fantana, Mauserova sluhu, kterého když tam bydlela vůbec nemusela, ale kterého teď konečně pochopila a viděla v jiném světle, a tak i její příběh má šťastný konec.
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama