- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Všechno zpustošené, všechno spálené - Wells Tower

17. března 2012 v 15:03 | Upiirek |  S-V
V kostce: příběhy současného autora o zmateném současném pojetí mužskosti a rozličných pokusů rozpadlých rodin dát se dohromady

Tato kniha se mi docela líbila, protože i když není zrovna veselá, taky není jen temná bez paprsků světla. Autor v ní v devíti příbězích hlavně o mužích popisuje rozličné situace, většinou spojené s nějakým způsobem nefungujícími rodinami (taková americká Jacqueline Wilsonová pro dospělé muže, no ne?), a v textech vždy předkládá malou část celého příběhu; běžně jen několik dní. Popíšu vám tu pár z jeho krátkých příběhů.


The Brown Coast (Hnědé pobřeží)
Hned první příběh v knize začíná mužem jménem Bob, kterého od sebe odehnala manželka, když zjistila, že otisk ženské nohy na předním skle jeho auta se neshoduje s tím jejím. Ale abychom Boba hned neodsoudili, autor přidává i trochu kontextu pro jeho nevěru - Bob se totiž pořádně nevzpamatoval po otcově smrti a prostě už nebyl takový jako dřív. Poté, co Vicky Boba vykopne z domu, jeho strýc Randall mu nabídne bydlení v chatě u moře, kterou vlastnil s Bobovým otcem napůl a po jeho smrti se o ni vůbec nestaral. Bob se tam tedy dočasně nastěhuje a seznámí se se sousedy, Derrickem a Claire. Začne uklízet a opečovávat chatu a vyčistí obrovské akvárium v ní, a začne si do něj nosit živočichy z moře, aby v něm měl celý kontrolovaný svět. Po čase se Bob rozhodne zavolat své ženě a dohodnout se, kdy se k ní znovu nastěhuje. Vicky ho ale ani pořádně nepustí ke slovu a rovnou mu řekne že se k sobě prostě nevrátí. Poté mu Claire přinese něco, co neví co to je, a on si to dá do akvária. Ráno se Bob probudí a vše v akváriu je mrtvé - Claiřin dar byla mořská okurka, která je silně jedovatá. Bob prorazí zeď akvária pěstí.

Retreat (Ústup/Útočiště)
V tomto příběhu se po letech shledávají dva bratří, kteří se vždy hádali, aby se usmířili. Matthew, který obchoduje s realitami, si pořídil chatu blízko vrcholu hory, a mladší Stephen přijede na návštěvu. Matthew si myslel, že Stephen, který nikdy neměl bratra rád pro jeho finanční úspěchy, se bude smát jeho polorozpadlé chatě, ale Stephenovi se naopak líbí její odlehlost a klid, a s vervou se chopí kladiv a hřebíků a pustí se do spravování. Bratři se spolu se sousedem Georgem vydají na lov, aby měli co jíst, a Matthewovi se čirou náhodou podaří trefit losa. Všichni tři se vydají zpět k chatě, kde se chystají udělat si trochu masa na večeři a zbytek zpracovat, aby vydržel. Zatímco Matthew griluje, Georgre si všimne smradu masa a prohlásí, že los byl nemocný - nakažený leprou, a je tak jedovadý pro lidi. Matthew tvrdí, že masu nic není, protože nemůže uvěřit, že jeho triumf ve skolení tak velkého zvířete takhle skončí, a kousne si do masa. Jestli se jím nakazí nebo ne nezjistíme.

Door in your eye (Dveře ve tvém oku)
Tady jde pro změnu o otce. Albert, který může sotva chodit, se nastěhuje k dceři Charlotte, která je celý den ve škole a nemůže se o něj starat. Albert je většinou v zahradě a kreslí - a také pozoruje jedny dveře, za kterými bydlí tajemná žena, která má neustále spostu mužských návštěv; Charlotte otci řekne že je to prostitutka. Alberta žena zajímá, protože vždy vidí jen otevření dveří, nikdy nezahlédne ani její ruku. Jednou se jeden z mužů pokusí podpálit ženiny dveře, a Albert se později vydá jí o tom řícy, aby udělal patřičná opatření. Žena ho pozve dál a představí se jako Carol. Když se ho vyptává co by chtěl kromě předání té zprávy, Albert se rozhodne požádat ji, aby si jen vedle něj lehla na postel, protože on se už na víc nezmůže. Carol na něj zírá a nakonec se ukáže, že všechno bylo nedorozumnění, a že Carol místo svého těla prodává drogy. Albert se nakonec nechá zviklat a dá si s Carol jointa. Když se Charlotte vrátí domů a volá otcovo jméno, on otevře Carolino okno a zavolá dceru odtud.

K zamyšlení: Čím je definovaná současní Americká mužskost, a proč to způsobuje tolik problémů?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama